حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

مراتب ایمان از شکل‌گیری تا رسیدن به یقین و خلوص

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی

۱۰:۲۸ – دوشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۸

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به شاخصه های ایمان گفت: ایمان در هر شخصی درجات مختلفی دارد و با گذشت زمان به مراتب قوی خواهد شد و در آخر به یقین و خلوص خواهد رسید.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، صبح امروز در مسجد قائمیه دولت آباد برخوار و در جمع طلاب و مردم عزادار و سوگوار امام جعفر صادق علیه السلام، با اشاره به شاخصه های ایمان، گفت: ایمان در هر شخصی درجات مختلفی دارد و با گذشت زمان به مراتب قوی خواهد شد که در آخر به یقین و خلوص خواهد رسید.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم عنوان کرد: خداوند می فرمایند، ایمان در وجود هر شخص به دو گونه است، ایمانی که در وجود فرد قرار می گیرد و ایمانی که نزد شخص موقتی است و ثابت نیست.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: ایمان در بعضی افراد همانند ودیعه است که نشانه ضعف ایمان در آن دسته افراد بوده و شخص در مکان ها و زمان هایی خاص ایمانی قوی دارد و بعد از پایان آن حالت ایمان شخص نیز رفته رفته رو به زوال خواهد رفت.

وی تصریح کرد: آن دسته افرادی که ایمان ضعیفی دارند در مواردی که مشکلاتی سر راه خود احساس کنند، ایمان خود را از دست خواهند داد که این افراد اگر به یقین برسند و مدتی حالت یقین را در خود نگه دارند، هیچ گاه به خطا نخواهند رفت.

امام جمعه موقت اصفهان با تاکید بر اطمینان به عنوان حالتی از فوق یقین، بیان کرد: کسانی که به یقین می رسند در دقایق اول ممکن است دچار شکست شوند و یقین در وجود آنها ثابت نمی ماند و می میرد.

آیت الله مهدوی ادامه داد: کسانی که در مرحله اول به یقین می رسند، نباید این حالت را با نفس مطمئنه اشتباه بگیرند، چرا که نفس مطمئنه نفسی است که زوال و کاهش ندارد و بعد از مدتی تقویت در وجود هر کس به ثمر خواهد نشست.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر نفس مطمئنه به عنوان نفسی که مطمئن به وجود خداست، تصریح کرد: در قرآن کریم آمده است به سوی پروردگارت بازگرد، در حالی که تو راضی هستی و خدا راضی است که رضایت خدا از انسان همان نفس مرضیه است.

وی در ادامه افزود: روح مرضیه بالاتر و ارزشمند تر از روح راضیه است چه بسا افرادی که از خداوند خویش راضی و خشنود هستند، اما خداوند از آنها خشنودی ندارد اما شخصی که به نفس مطمئنه دست پیدا کند روح راضیه و مرضیه را با هم خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 9 =