حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

انسان‌هایی که خداوند تمکن اجرای دین را به آن‌ها عطا کرد

حجت الاسلام کریم کشکولی:

یکی از مهم ترین اصول در حوزه انقلابی اقامه نماز است، که اقامه نماز یعنی ارتباط با حق تعالی، اقامه ارتباط نزدیک با خداوند، در قران کریم هر کجا نام زکات به میان آمد به معنای ارتباط زیبا با خلق خدا است.

حجت الاسلام کریم کشکولی پیرامون لوازم و شاخصه تبلیغ دین اظهار کرد: دین اسلام دینی نشان شده از طرف خداوند و دینی است که رسول را بین خودش و علما و دانش مندان واسطه قرار داده است.

رئیس دانشکده قرآن و حدیث علامه مجلسی بیان کرد: سه  امر مهم در حوزه انقلابی بایستی الگویی جامع و کامل برای بزرگان این راه باشد و آنان به واسطه این امور جانانه به مردم خدمت کنند.

وی در ادامه افزود: یکی از مهم ترین اصول در حوزه انقلابی اقامه نماز است، که اقامه نماز یعنی ارتباط با حق تعالی، اقامه ارتباط نزدیک با خداوند، در قران کریم هر کجا نام زکات به میان آمد به معنای ارتباط زیبا با خلق خدا است.

حجت الاسلام کشکولی افزود: ارتباط زیبا با خداوند و هم چنین ارتباط زیبا با خلق خداوند را با هم بیاموزید، عصمت را پیدا کنید و آن را دستگیره رسیدن به عصمت برای خویش قرار دهید و به آن چنگ بزنید.

وی تصریح کرد: همواره مومن باشید، چرا که مومن بودن یعنی اینکه ولایت حق را پذیرفته اید و از خداوند متعال طلب کمک کرده اید و این را بدانید که خداوند منشا نصرت ها و بخشش هاست.

استاد سطح عالی حوزه با تاکید بر اینکه نصرت خداوند به نصرت دین خداوند است، بیان کرد: خداوند متعال اسلام را جاده سلامتی قرار داده است و  اگر ما در این جاده همه احکام را به وضوح معلوم کنیم یقین بدارید در این مسیر به خوبی فرمان روایی کرده ایم و این حوزه، به یک حوزه انقلابی تبدیل خواهد شد.

وی تصریح کرد: وقتی فروع انقلاب در آسمان حیات زندگی مردم وارد شد، میوه خواهد داد و مردم برای هر اتفاق تازه ای در زندگی خویش حکمت الهی را در خواهند یافت.

حجت الاسلام کشکولی با اشاره به سخن حضرت علی(ع) بیان کرد: خدای متعال به بنی یعقوب، بنی اسحاق و بنی اسماعیل مکنت عطا کرد تا آنان بتوانند در جامعه آن دوران دین خدا را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر لازمه اعطای این تمکن افزود: این تمکن لازمه اش نزدیک بودن دل ها به هم دیگر، پذیرفتن رهبری واحد، اتحاد در زندگی فردی و اجتماعی، رسیدن سهم خواهی به صفر، نبودن ادعا و توجه ویژه عموم به خداوند بود.

وی تصریح کرد: در سه دوره به سه دسته از انسان ها خداوند تمکن اجرای دین اسلام را عطا کرد و وقتی این دسته از انسان ها ویژگی های تمکن را از دست دادند، سهم خواهی هایشان افزایش یافت و ارزش های متعالی از دست رفت خداوند نیز این عنایت را از آنان گرفت.

وی بیان کرد: سنت الهی بر این است که اگر قومی ویژگی های برتر عنایت الهی را نداشته باشد این تمکن بایستی از این قوم گرفته شود و به قوم دیگری عطا گردد.

کشکولی خاطر نشان کرد: اگر حضرت علی (ع) در این دوران و در میان اساتید ما حضور داشتند قطعا می فرمودند این لطف و رحمتی است که خداوند متعال به ما عطا کرده است و اگر بی توجهی و عدم وحدت کلمه باشد و هر شخصی برای منافع شخصی خودش رفتار کند قطعا خداوند این تمکن را از ما خواهد گرفت و به قوم دیگری عطا خواهد کرد.

وی عنوان کرد: اگر ما در مسیر خود استوار قدم، در مقابل مومنین خدمت گزار و در مقابل کفار قوی باشیم و محکم ایستادگی کنیم، سیره اهل بیت را الگوی خویش قرار دهیم، جهادی زندگی کنیم، مجاهد پرور رفتار کنیم و از ملامت ها نترسیم و وظایف خود را به خوبی انجام دهیم قطعا خداوند مکنت ترویج دین را به ما عطا خواهد کرد.

کشکولی خطاب به مبلغان دین عنوان کرد: با آن حقیقتی که از اسلام ناب دارید زندگی کنید تا توجه مردم را به سوی خود جلب کنید، چراکه خداوند متعال علیم است و آنچه را که مصلحت و تمایل اجتماعی بر آن باشد را در اختیار همگان قرار خواهد داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + شانزده =