حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

حفاظت و پاسداری از نظام بر عهده حوزه های علمیه است/ طراحی ۷ قرارگاه راهبردی در حوزه خراسان

حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی

حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی، امروز در اولین دوره مشترک تعالی اساتید بسیجی استان های قم، خراسان رضوی، اصفهان و تهران، در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد با بیان این که بر اساس بیانات مقام معظم رهبری تحول امری اجتناب ناپذیر است، گفت: امروز تحولات فکری فرهنگی و شرائط روز دنیا در گستره فعالیت های حوزوی تحولی همه جانبه را طلب می کند، بنابراین تحول در نظام حوزه های علمیه به عنوان یک بحث محوری مطرح است.

وی با بیان این که حوزه های علمیه باید متحول شوند، چراکه حوزه محدود در گذشته امکان پاسخگویی به نیازهای روز دنیا را ندارد، تصریح کرد: تحول در حوزه های علمیه امروز به لحاظ محتوایی هم از جهت روش و هم اهداف امری اجتناب ناپذیر بوده و اگر این تحول همه جانبه در بدنه حوزه های علمیه صورت نگیرد، منجر به منزوی شدن حوزه ها می شود.

مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه ضمن اشاره به ماهیت و چگونگی تحول در حوزه های علمیه، اولین گام را کسب توانمندی مورد نیاز طلاب در راستای پاسخگویی به مسائل روز جامعه عنوان و ابراز کرد: پس از حکم انتصاب مقام معظم رهبری نسبت به شورای عالی و مدیریت این حوزه، شعار حوزه انقلابی، اندیشه و عمل به عنوان رویکرد حوزه علمیه خراسان قرار گرفت.

باید بر فعالیت های عینی، علمی و مصداقی تاکید شود

حجت الاسلام و المسلمین عاملی با بیان این که از همان ابتدای کار اعتقاد داشتیم بیش از آن که به مفاهیم پرداخته شود، باید بر فعالیت های عینی، علمی و مصداقی تاکیداتی صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: بنا بر بیان مقام معظم رهبری حوزه انقلابی همان حوزه پاسخگو و تحولی است که در این راستا تمرکزمان بر ارتقا توانمندی های طلاب مبتنی بر ظرفیت های بسزای موجود در حوزه علمیه خراسان بود.

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که امروز هزاران مساله در جامعه اسلامی وجود دارد که از روحانیون انتظار می رود تا به این مسائل پاسخگویی داشته باشند، اظهار کرد: این مردم در ۴۰ سال پیش انقلاب کردند که این انقلاب برخاسته از متن حوزه های علمیه بود و امروز نیز همین حوزه های علمیه به عنوان مبدا و مصدر انقلاب باید بتوانند نیازهای جامعه را پاسخ دهند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی با بیان این که باید توانمندی های علمی و فکری در پاسخگویی به نیازهای نظام اسلامی پیدا کنید، گفت: امروز حوزه های علمیه حافظ و نگهبان انقلاب و نظام اسلامی هستند، بنابراین در برابر نظام دین، حوزه های علمیه مسئولیت تبیین را برعهده دارند تا این انقلاب به انحراف کشیده نشود و اگر در این مسیر عده ای تلاش کردند تا نظام را ناکارآمد جلوه دهند، حوزه ها نباید تماشاچی باشند.

وی با بیان این که حفاظت و پاسداری از نظام بر عهده حوزه های علمیه است، یادآور شد: نظام اسلامی و اسلام ناب محمدی امروز در عرصه بین الملل دشمنانی دارد که یکایک شما باید از ظرفیت های موجود و آنچه در اختیار دارید، استفاده کرده و خود را توانمند سازید، چراکه تا زمانی که در خود تحول ایجاد نکنید نمی توانید به دنبال تحول در جهان اسلام و در عرصه های مختلف نظام اسلامی باشید.

مهمترین مساله امروز حوزه های علمیه  وقوع تحول و متناسب کردن این تحول با شرائط روز کشور است

حجت الاسلام و المسلمین عاملی با بیان این که در حوزه علمیه خراسان هفت قرارگاه «قرآن و عترت»، «حکمت و کلام»، «فقاهت و اجتهاد»، «اخلاق و تربیت»، «سیاست و جامعه»، «تبلیغ» و «ادبیات» تعریف و ارتباط آن ها به درستی با یکدیگر معین شده است، تصریح کرد: همه فعالیت های حوزه علمیه خراسان در سه سطح عمومی، تخصصی و نخبگانی به صورت برنامه زمان دار و همه جانبه به صورت راهبردی در حال پیگیری است.

وی با بیان این که تا به امروز ظرفیت های حوزه ساماندهی و در راستای رویش و شکوفایی فعالیت های حوزوی گام های بلندی برداشته شده است، ابراز کرد: یکی از اقدامات در راستای انسجام فعالیت های حوزوی، تاسیس هیات های اندیشه ورز جامعه و تمدن اسلامی، اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی، اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی، خانواده و سبک زندگی، هنر، رسانه و فضای مجازی بوده است.

۳

مدیر حوزه علمیه خراسان ادامه داد: امروز ۱۲۵ نفر از طلاب حوزه علمیه خراسان در قالب ۵ هیئت اندیشه ورز فوق مشغول به فعالیت هستند و هر هیئت اندیشه ورز با حضور ۵ استاد و با برگزاری حلقه های معرفتی فعالیت خود را دنبال می کند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی در پایان ضمن اشاره به شناسایی ۱۸۰ نفر از استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، این حرکت را مصداقی از فعالیت تحولی منسجم و ارزشمند دانست و بیان کرد: به دنبال آن هستیم تا در سال جدید این رویکرد گسترش و توسعه یافته و کیفیت آن ارتقا پیدا کند تا در نهایت با مجموعه حرکت های تحولی بتوان به طور مثبت و ایجابی به انتظارات مقام معظم رهبری پاسخ داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =