حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

صالحان چگونه نماز می خوانند؟

کتاب «چهل داستان درباره نماز و نمازگزاران» اثری از آقای یدالله بهتاشى است که به بیان داستان های گوناگون از نماز و نمازگزاران پرداخته که منتخبی از داستانی که درباره نماز صالحان است، تقدیم علاقمندان می گردد.

* نماز صالحان

حاتم اصمّ از عابدان وارسته و مخلص بود. یکى از مسلمین بنام عصام بن یوسف نزد او آمد و از روى اعتراض به او گفت : تو چگونه نماز مى خوانى ؟

حاتم گفت : هنگامى که وقت نماز فرا مى رسد، برمى خیزم وضوى ظاهرى و وضوى باطنى مى گیرم .

عصام گفت: وضوى باطنى چگونه است؟

حاتم گفت: در وضوى ظاهر، اعضاى وضو را با آب مى شویم ، اما در وضوى باطن آن اعضاء را با هفت خصلت مى شویم : ۱) توبه ، ۲) پشیمانى از گناهان سابق ، ۳) ترک دلبستگى به دنیا، ۴) ترک تعریف و ستایش مخلوقات ، ۵) ترک ریاست مادى ، ۶) ترک کینه ، ۷) ترک حسادت .

سپس به مسجد مى روم و آماده نماز مى شوم ، در حالى که کعبه را پیش رو مى بینم و خود را در برابر خداى بزرگ یکپارچه محتاج مى نگرم . گویى در محضر خدا هستم ، بهشت را در طرف راست و دوزخ را در طرف چپ و عزرائیل را پشت سر خود مشاهده مى کنم و گویى پاهایم روى پل صراط قرار گرفته است و این نماز، آخرین نماز من است ؛ سپس نیّت مى کنم و تکبیر پاک مى گویم و حمد و سوره را با تفکّر و تامّل مى خوانم ؛ آنگاه رکوع را با تواضع و خشوع انجام مى دهم ، و سپس سجده را با تضرع و زارى بجا مى آورم و تشهّد را با امید مى خوانم و سلام نماز را با اخلاص ‍ مى گویم . مدّت سى سال است که نماز من این گونه است .

عصام به حاتم گفت : این گونه نماز خواندن را شخصى غیر از تو نمى تواند انجام دهد. سپس گریه سختى کرد و از خدا خواست که چنین حالت عبادت را به او عنایت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =