حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

اهمیت دیدار خویشاوندان از نگاه رئیس مکتب شیعه

کتاب «چهل داستان و چهل حدیث» اثری از آقای عبدالله صالحی است که برای هر کدام از ۱۴ معصوم در کتابی مستقل، به بیان داستان های گوناگون پرداخته که منتخبی از آن در بیان اهمّیت دیدار خویشاوندان تقدیم علاقمندان می گردد.

* اهمّیت دیدار خویشاوندان

مرحوم شیخ طوسى در کتاب خود حکایت نموده است:

روزى منصور دوانیقى امام صادق علیه السلام را به دربار خود احضار کرد، هنگامى که حضرت وارد شد، کنار منصور – که برایش محلّى در نظر گرفته شده بود- نشست .

پس از آن، منصور دستور داد تا فرزندش مهدى را بیاورند؛ و چون آمدن مهدى مقدارى به تأخیر افتاد، منصور با تهدید گفت: چرا مهدى نیامد؟

اطرافیان در پاسخ گفتند: همین الان خواهد آمد.

هنگامى که مهدى وارد مجلس شد، خود را آراسته و خوشبو کرده بود؛ منصور خطاب به امام صادق علیه السلام کرد و اظهار داشت:

یاابن رسول اللّه ! حدیثى را پیرامون دیدار و رسیدگى به خویشان برایم گفته اى ، دوست دارم آن حدیث را تکرار فرمائى تا فرزندم مهدى نیز بشنود.

۱

حضرت صادق آل محمّد (صلوات اللّه علیهم) فرمود: امیرالمؤمنین علىّ (علیه السلام) از رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: چنانچه مردى با یکى از خویشان خود صله رحم نماید و از عمرش سه سال بیشتر باقى نباشد، خداوند متعال آن را به مدّت سى سال طولانى مى نماید؛ و اگر قطع صله رحم نمود و سى سال از عمرش باقى بود، خداوند آن را سه سال مى گرداند.

منصور گفت : این حدیث خوب بود؛ ولى قصد من آن نبود، حضرت فرمود: بلى ، پدرم از امیرالمؤ منین علىّ (علیه السلام) و او از رسول خدا (صلى الله علیه و آله) روایت نمود: صله رحم سبب عمران و آبادى خانه و زندگى است ؛ و نیز موجب افزایش عمر خواهد بود، گرچه از خوبان نباشد.

منصور گفت : این خوب بود، ولى منظورم حدیث دیگرى است .

امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمود: پدرم باقرالعلوم از پدرش زین العابدین و او از پدرش سیّدالشّهداء، از امیرالمؤ منین علىّ علیهم السلام و او از رسول خدا صلى الله علیه و آله حدیثى را نقل کرده است ، که فرمود:

صله رحم بازخواست شب اوّل قبر و محاسبات قیامت را آسان مى گرداند؛ و دل مرده را با از بین بردن کینه ها و حسادت ها و ناراحتى ها زنده و شاداب مى نماید.

در این هنگام منصور گفت : آرى ، منظورم همین حدیث بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =