حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

واکنش آیت الله العظمی مکارم به قطعی برق در کشور/ از مردم عذر خواهی کنید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار مسئولان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی با تبریک دهۀ کرامت گفتند: مجموعه نیروی انتظامی وظیفه بسیار سنگین تأمین امنیت در سطوح مختلف جامعه را بر عهده دارد و انجام این وظیفه جز با همکاری مردم امکانپذیر نیست.

ایشان افزودند: تفاوت مهمی بین نیروی انتظامی غرب و نیروی انتظامی ما وجود دارد، چون آنها اعتقادی به مسائل مذهبی ندارند و صرفا به جنبه های مادی فکر می کنند و به همین دلیل در بسیاری از موارد هم موفق نمی شوند. ولی برای ما که امنیت اجتماعی و سیاسی  را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمیدانیم، این مسأله متفاوت است.

معظم له خاطرنشان ساختند: اگر نتوانیم امنیت اخلاقی و اعتقادی را تضمین کنیم، چه امنیت اجتماعی ای داریم؟ هر کسی می تواند به مجرد اینکه مانعی بر سر راه خود ندید، دست به کار خلافی بزند. اما کسی که معتقد به خدا و حساب و کتاب باشد خیلی متفاوت است با کسی که این عقیده را ندارد.

حضرت آیت الله  مکارم شیرازی با توجه به اینکه فلسفه وجود بخش سیاسی و عقیدتی در ناجا و در جاهای دیگر از دو نظر اهمیت دارد، گفتند: خود این نیروها از نظر اعتقادی و اخلاقی پرورش پیدا می کنند تا بتوانند برنامه های خودش را با آن آمیخته کند و دیگر این که انتقال عقاید به مردم تا مردم نیز این چنین باشند، البته به مقداری که می توانیم. این سبب می شود که مردم در برنامه ها همکاری کنند.

۱

ایشان افزودند: بر خلاف آنچه در میان دولتهای مادی گرا و ماتریالیست است چون آنها پایبند به هیچ چیزی نیستند ولذا جنایات عجیبی هم انجام می شود.

معظم له با حساس دانستن شرایط فعلی کشور اظهارداشتند: دشمن تصمیم گرفته هر ضربه ای که می تواند در میدان نظامی بزند و اینها مأیوس است که بتواند کار قابل ملاحظه ای انجام بدهد. ولذا همه را متمرکز در تحریم ها و در مسائل اقتصادی کرده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به عوامل داخلی دشمنان خارجی افزودند: این عوامل هم دو دسته هستند: یک دسته که واقعا مرتبط به آنها هستند و پیاده نظام آنها می باشند . یک دسته هم عوامل آنها نیستند ولی نارضایتی هایی دارند. مانند اینکه الآن مسائل نارضایتی های اقتصادی زیاد شده. همین مسألۀ قطع برق باعث مشکلات فراوانی شده. چقدر مردم شکایت دارند که وسایل برقی شان سوخته، کارخانه داشته و کارخانه اش دچار خسارت شده، یا فردی می گفت که خانۀ من در طبقه پانزدهم است و برای رفتن به منزل خود دچار مشکل است. اینها سبب نارضایتی مردم می شود.

ایشان با بیان اینکه دولتمردان باید برای چنین مواردی پیش بینی های لازم را انجام می دادند افزودند: قبلاً باید پیش بینی می کردید؟ چرا نکردید؟ حداقل از مردم عذرخواهی کنید و  بگویید به زودی مشکلات را حل می کنیم و در صدد حل آن باشید.

۲

معظم له با اشاره به گرانی و افزایش لجام گسیخته قیمت ها گفتند: این نیز مشکل بزرگی است، گاه مشاهده شده پنجاه درصد و گاه صددرصد و گاهی بیش از صد درصد یک جنس افزایش قیمت داشته است. البته باید قبول کرد که عده ای از مردم هم در این مسأله مقصر هستند و تمام مشکلات را نمی توان بر گردن دولت انداخت.

ایشان افزودند: برخی نیز خلاف انتظار عمل می کنند، تا جنسی کم می شود، دست به احتکار می زنند و درون انبار پنهان می کند. وقتی هم سوال می کنید می گویند باید بگذارید ببینیم قیمت چه می شود؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که در این شرایط مردم با نیروی انتظامی همکاری نموده تا مشکلات حل شود، بیان کردند: گاهی چیزهایی می شنویم که واقعاً جای تعجب است. می بینیم برای بعضی از مسائل ضروری، ارز داده نشده، اما چهل موسسه با ارز دولتی توانسته اند موبایل وارد کنند و به قیمت بازار آزاد می فروشند، یا چهار هزار ماشین خارجی وارد شده است. مردم وقتی اینها می شنوند عصبانی و ناراحت می شوند.

ایشان افزودند: باید مشکلات را پرده پوشی نکنیم و درصدد حل مشکلات باشیم و با خط زدن صورت مسأله، مسأله حل نمی شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزودند: رئیس جمهور آمریکا گفته هر اعتراضی که در هر گوشه از ایران شود ما از آن حمایت می کنیم. دخالت در امور دیگران با این صراحت! در دنیایی که بی قانونی در آن حاکم است ما باید حواسمان خیلی جمع باشد.

ایشان ادامه دادند: باید قبول کنیم که مشکلات هست، اما اگر بخواهیم در این شرایط با هم تسویه حساب کنیم، هیچ عقلی چنین اجازه ای نمی دهد. باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم و ما معتقدیم که خداوند نیز کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =