حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

نحوه توزیع سکه اشتباه بود/امتحان‌های الهی در سیر رشد و تامل انسان تاثیر دارد

آیت الله طباطبایی نژاد

آمریکا ۶ سال است که می خواهد سوریه را تصرف کند، اما هیچ غلطی نتوانسته انجام دهد و سوریه با راهنمایی ایران، آمریکا را شکست داد.

محاسبه نفس باید دقیق و به موقع باشد

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان که در مصلی بزگ امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار کرد: حضرت رضا (علیه اسلام) می فرمایند هر مسلمانی باید در شبانه روز محاسبه‌ای از نفس و کارهای خود داشته باشد؛ اگر کار خوبی انجام داده، آن را ادامه و برای کارهای اشتباه خود سریعا توبه کند تا انباشته نشود و از غفلت بیرون بیاید.

وی با بیان این که اگر انسان در این محاسبه نفس متوجه گناهش شد باید توبه کند، افزود: کسانی که توبه نمی‌کنند زمان مرگ متوجه می‌شوند که باید توبه کنند، اما دیر شده و آن توبه قابل قبول نیست.

وی افزود: یکی از راه‌هایی که خدا از طریق آن انسان را امتحان می کند، مال و فرزند است؛ علت امتحان خدا هم طبق فرموده امام علی (علیه اسلام) این است که انسان در سختی رشد می‌کند و اعمال وی که مستحق ثواب یا مجازات است مشخص می‌شود.

امتحان از طریق اموال از آزمایش به وسیله فرزند سخت‌تر است

امام جمعه اصفهان ادامه داد: در خصوص حقوق فرزند و والدین صحبت کردیم، موضوع دیگری که انسان نسبت به آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد «مال» است که طبق حدیث امتحانش از فرزند هم سخت‌تر است.

وی تصریح کرد: شیطان دور انسان می‌چرخد تا او را فریب بدهد، وقتی شیطان حریف انسان نشد به مال می‌رسد و حدیث می‌گوید اینجاست که انسان را متوقف می‌کند.

آیت الله طباطبایی‌نژاد ادامه داد: انسانی که دل در گرو خدا نداشته باشد از تهدید می‌ترسد، آمریکایی که تهدید می‌کند آن کسانی می‌ترسند که به این دنیا دل بسته‌اند، اما ملت می‌دانند که نباید به این مطالب گوش دهند.

وی یادآور شد: در قرآن آمده که منافقان می‌گفتند به افرادی که حول پیامبر هستند کمک نکنید تا از اطراف پیامبر متفرق شوند، در ادامه آیه آمده که نمی‌فهمند که خزائن آسمان و زمین به خدا تعلق دارد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تاکید کرد: مگر رزق و روزی دست آمریکاست که بتواند آن را تحریم کند یا قطع کند؟؛ بله می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند و همین‌ها هم امتحان است.

امتحان‌های الهی در سیر رشد و تامل انسان تاثیر دارد

وی در رابطه با هدف از گرفتن امتحان از بندگان توضیح داد: امتحان خداوند برای فهمیدن نیست مثل امتحانات دنیایی که هدفش فهمیدن است، خدا کاملا اطلاع دارد که امتحانات برای ما چه نتیجه‌ای می‌دهد امتحان خداوند با هدف رشد انسان اتفاق می‌افتد.

آیت الله طباطبایی‌نژاد در خطبه دوم تصریح کرد: در حدیثی از امام رضا (علیه اسلام) آمده که هر چه مردم گناهان جدید انجام دهند خداوند هم عذاب‌ها و امراض جدیدی برای آن‌ها می‌آورد.

وی با اشاره به مناسبت‌های هفته عنوان کرد: ۵ مرداد ۵۸ سالروز تشکیل نخستین نماز جمعه به امامت مرحوم طالقانی است، امام در جمله‌ای فرمودند اگر انقلاب اسلامی هیچ اقدامی نداشته همین نماز جمعه بسیار مهم است که در حال حاضر در بیش از ۱۰۰۰ نقطه کشور اقامه می‌شود کما اینکه اثرات آن را در هشت سال دفاع مقدس دیدیم که پشتیبانی مادی و معنوی در نماز جمعه ها انجام می گرفت و ائمه جمعه رزمندگان را شارژ روحی می کردند.

جوانان باید به دنبال پاسخ شبهات ذهنی خود باشند

امام جمعه اصفهان اظهار داشت: پاسخگویی به شبهات یکی از برکات نماز جمعه است، جوانان اگر شبهه‌ای در فضای مجازی مشاهده می‌کنند به دنبال پاسخ آن باشند، خیلی از آن‌ها از اساس دروغ است و برخی هم بزرگنمایی شده‌اند.

نحوه توزیع سکه اشتباه بود

وی با اشاره به فشارهایی که به قوه قضائیه هست، تشریح کرد: وقتی دولت اعلام کرده که سکه می‌فروشد و محدودیت نگذاشته، یک یا چند نفر پیدا شده‌اند که تعداد زیادی خریداری کردند، با این افراد باید چه کرد؟ این اشتباه در نحوه توزیع بوده و نمی‌توان این شخص را مفسد دانست چرا که با خرید سکه پولی از کشور بیرون نمی رود، اما زمانی که دلار به نرخ دولتی به برخی‌ها دادند که کالا بخرند، اما نخریدند، خطا کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: چرا گاهی علت رها می‌شود و معلول را دنبال می‌کنیم.

وضع مالی کشور خوب است دلهره ایجاد نکنید

وی یادآور شد: کانال‌های بیگانه فقط به اشتباه دلهره ایجاد می‌کنند، الحمدلله سکه و دلار داریم و وضعمان بد نیست، هر چند دشمن وانمود می‌کند همه دنیا علیه ما شده‌اند اما خدا ما را کفایت می‌کند، این صحبت‌ها از ابتدای انقلاب مطرح بوده و چیز جدیدی نیست.

رئیس جمهور و سردار سلیمانی به خوبی پاسخ تهدیدهای پوچ آمریکا را دادند

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به تهدید رئیس‌جمهور امریکا تاکید کرد: پاسخ‌های آقای رییس جمهور و سردار سلیمانی به ترامپ پاسخ‌های خوب و مناسبی بود. دشمن اشتباه می کند و باید بداند که در کشورمان دوقطبی وجود ندارد و همه ما در برابر دشمنان یکی هستیم. باید به دشمن بفهمانیم که چپ و راست نداریم. فکرهای مختلف وجود دارد اما همه پشت هم بوده‌ایم و خواهیم بود همانطور که در جبهه فکرهای مختلف بود اما در کنار هم دشمن را شکست دادیم.

وی با اشاره به سالگرد جنگ با منافقین و عملیات مرصاد در این هفته افزود: در این زمان صدامیان جنگی را در کشور به راه انداختند و به فکر نفوذ و ورود به تهران بودند، اما رزمندگان ما سریع دشمن را شناسایی کردند و با همان جنگ، صدامیان و دشمنان مایوس شدند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: آمریکا ۶ سال است که می خواهد سوریه را تصرف کند، اما هیچ غلطی نتوانسته انجام دهد و سوریه با راهنمایی ایران، آمریکا را شکست داد.

همه یک خانواده‌ایم و مشکلات را در داخل خودمان حل می‌کنیم

وی با بیان اینکه با دو مولفه ایمان و استقامت در مقابل دشمن پیروز می شویم، گفت: از تهدید ها نباید ترسید، کشور ما امن‌ترین کشورها است. به دشمن می گوییم که ما همه یک خانواده‌ایم و مشکلات را در داخل خودمان حل می‌کنیم و به دنیا می فهمانیم که هیچ کس حریف کشور مستقل ایران نمی شود.

 

حوزه علمیه اصفهان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =