حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

وظیفه روحانیت صیانت از خود است

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری

دادستان کل کشور گفت: وظیفه روحانیت صیانت از خود است، برای این‌که این صیانت کارساز باشد، حتماً نیازمند یک مدیریتی است و باید حساب شده، منظم و با تدبیر صورت گیرد.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در همایش صیانت از نهاد مقدس روحانیت با اشاره به نقش بی‌بدیل مردم استان اصفهان و علمای این خطه در تاریخ اسلام و تثبیت و استمرار انقلاب اسلامی، اظهار کرد: هدف از تشکیل دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت به تعبیر رهبر معظم انقلاب خدمت به اسلام و جامعه روحانیت و صیانت از این قشر است.

وی با بیان این‌که جایگاه روحانیت از قدیم‌الایام و خصوصاً در قرن اخیر و به ویژه در ۴۰ سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد برای همه روشن است، افزود: نقش این مجموعه تا به امروز در صیانت از مکتب تشیع و حراست و حفاظت از معارف عالیه مکتب امام صادق(ع) نقش بی‌بدیلی بوده است که هیچ‌گاه دشمن از آن غافل نبوده و نیست.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: وظیفه روحانیت صیانت از خود است، برای این‌که این صیانت کارساز باشد، حتماً نیازمند یک مدیریتی است و باید حساب شده، منظم و با تدبیر صورت گیرد.

وی تصریح کرد: مجموعه‌ای که بتواند این رسالت و صیانت را از جامعه روحانیت و حوزه‌های علمیه عهده‌دار شود به تشخیص امام راحل(ره) و تأیید رهبر معظم انقلاب، دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت است.

هدف دشمن از نفوذ، تضعیف نقش مؤثر روحانیت است

رئیس دادگاه ویژه روحانیت به تلاش‌های دشمن برای نفوذ و نقش‌آفرینی در نهاد روحانیت اشاره کرد و گفت: هدف دشمن از نفوذ به حداقل رساندن و تضعیف نقش مؤثر روحانیت در هدایت جامعه است.

وی با طرح این سؤال که آیا این نهاد در طول این سال‌ها در وظایف و رسالت خودش موفق بوده است، مطرح کرد: انتظار بر این بوده و هست که بالاتر از این باشیم و قطعاً و مسلماً عوامل متعددی باید کنار هم قرار گیرد تا بتوانیم به آن هدف برسیم.

منتظری ادامه داد: یکی از عوامل موفقیت نهاد روحانیت خواست و مطالبه خود جامعه روحانیت و حوزه‌های علمیه بوده است، اگر حوزه‌های علمیه و جوامع مختلفی که در استان‌ها و شهرها هستند مطالبه‌گر این هدف نباشند، موفق نخواهیم بود.

وی تعامل، همکاری و هم‌افزایی بین این نهاد و روحانیت را لازمه موفقیت در انجام وظیفه در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت دانست و از مراجع، اساتید حوزه، ائمه جمعه و جماعات خواست که مطالبه‌گر جدی از دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت باشند تا در صیانت و حراست از روحانیت تلاش کنند.

دادستان کل کشور همچنین به آسیب‌هایی که متوجه جامعه روحانیت است، اشاره و اضافه کرد: اگر آسیب‌ها را درست شناسایی نکرده و در صدد اصلاح برنیاییم و متناسب این آسیب‌ها برنامه‌ریزی نداشته باشیم، مطمئناً این آسیب‌ها می‌تواند رشد پیدا کرده و به روحانیت ضربه بزند و آن وقت همه ما مسؤول خواهیم بود.

نفوذ همیشه به معنای جاسوسی نیست

وی با تأکید بر این‌که باید به همدیگر کمک کنیم تا بتوانیم این وظیفه سنگین و رسالت را انجام دهیم، به بیان برخی مصادیقی که جامعه روحانیت را تهدید می‌کند، پرداخت و عنوان کرد: امروز جامعه روحانیت را چند مسأله تهدید می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها که شاید سخت‌ترین آن‌ها هم برای اثبات و دستیابی باشد، مسأله نفود است که نباید آن را دست کم گرفت.

رئیس دادگاه ویژه روحانیت تصریح کرد: عامل نفوذی و کسانی که برنامه نفوذ را برای روحانیت می‌ریزند با عناوین مختلف و لطایف‌الحیل و به طرق گوناگون، تلاششان بر این است که متناسب با این مجموعه نفوذ پیدا کنند و علامت و نشانه هم ندارند که بتوان آن‌ها را شناخت.

وی همچنین بیان کرد: نفوذ همیشه به معنای جاسوسی نیست و تصور نکنید که عامل نفوذ فقط برای جاسوسی می‌آید تا اطلاعاتی را بگیرد و به دشمن منتقل کند، بلکه این یک شاخه از نفوذ است؛ اما یک شاخه دیگر از نفوذ که بسیار مهم بوده این است که عامل نفوذی برای برنامه‌های دشمن زمینه‌ساز و بسترآفرین می‌شود.

منتظری با اشاره به سرمایه‌گذاری دشمن برای نفوذ در جامعه روحانیت از طریق جریانات مختلف، تلاش جامعه روحانیت و بزرگان حوزه‌ها را برای پیشگیری از این موضوع مؤثر دانست و ابراز کرد: ما طلبه‌ها و روحانیون داعیه صیانت از جامعه را داریم و باید کار فرهنگی کنیم و نگذاریم آلودگی‌های اخلاقی دامن جوانان و خانواده‌ها را بگیرد و باید در این زمینه تلاش کنیم.

 

حوزه علمیه اصفهان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 15 =