حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

آیت الله طباطبایی نژاد : خواسته مردم تغییر تیم اقتصادی دولت است

آیت الله طباطبایی نژاد - نماز جمعه اصفهان - 17 مرداد 97

امام جمعه اصفهان گفت: وقتی بسیاری از نخبگان می‌گویند باید تیم اقتصادی عوض شود، باید دولت این کار را انجام دهد، این‌ها خواسته‌های مردم است و باید دولت پیگیری کند، چرا وقتی نمی‌توانید بر واردات نظارت کنید ارز ارزان در اختیار وارد‌کنندگان قرار می‌گیرد .

آیت الله طباطبایی نژاد : تلاش دشمن برای به آشوب کشیدن اعتراضات به‌حق مردم

آیت الله سید ‌یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار داشت :

در بحرانی قرار گرفته‌ایم که دشمن نقشه کشیده است اول لطمه اقتصادی بزند، دوم نا‌امیدی را در بین مردم ایجاد کند و سوم مردم را به خیابان بیاورد و آشوب ایجاد کند.

به کسانی که راهپیمایی می‌کنند می‌گویم حرف‌های حقی‌ دارید اما راه افتادن در خیابان برای این مسائل اصلا معنی ندارد زیرا بالا‌دستی‌ها این مسائل را می‌دانند.

 فروش سکه و مسائل ارزی اشتباه بوده است

وی افزود: دولت می‌داند فروش سکه و مسائل ارزی اشتباه بوده است و به همین دلیل مشکلات ایجاد شده است، مجلس از رئیس جمهور سؤال کرده است و علما و‌ رهبری نیز از دولت خواسته‌اند این اشتباهات را بررسی کنند.

امام جمعه اصفهان گفت: البته گرانی فشار آورده است و تورم هیچ وقت اینقدر نبوده است، عده‌ای در مسأله مالیات دچار مشکل می‌شوند و نباید بر مردم سخت‌گیری کرد و وقتی کسی از در‌آمدش می‌گوید، مسؤولین آن را قبول کنند.

دولت تخصیص ارز دولتی به مسافرت های تفریحی و حج را حذف کند

وی بیان داشت: وقتی بسیاری از نخبگان می‌گویند باید تیم اقتصادی عوض شود، باید دولت این کار را انجام دهد، این‌ها خواسته‌های مردم است و باید دولت پیگیری کند، چرا وقتی نمی‌توانید بر واردات نظارت کنید ارز ارزان در اختیار وارد‌کنندگان قرار می‌گیرد .

چه کسی گفته به فردی که برای تفریح به ترکیه می‌رود، ارز ارزان داده شود و باید ارز برای کار‌های خاص تخصیص‌ داده شود حتی‌ برای حج نباید ارز مسافرتی داده شود و باید همه حذف شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خاطر‌نشان کرد: اگر مردم بفهمند دولت سعی دارد وضع مردم خوب شود و دقت می‌کند اشتباه صورت نگیرد با سختی‌ها می‌سازند.

وی با اشاره به مناسبت‌های هفته پیش رو گفت: امروز سالروز تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که در راهپیمایی‌های مختلف شاهد کار خوب آن‌ها هستیم، همچنین شهادت عده‌ای از عزیزان از جمله عباس بابایی، حسین لشگری و محمود صائمی را در هفته پیش رو داریم که شهادتشان را تسلیت عرض می‌کنم؛ روز ۲۳ ذی‌القعده نیز در روایتی‌ روز شهادت امام رضا (علیه السلام) و روز زیارتی آن حضرت است.

آیت الله طباطبایی نژاد همچنین به بخشی از سخنان خود در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس این سخنان، قضاوت هایی مبنی بر اینکه بنده طرفدار سرمایه داران و سکه خَرها یا سکه خورها هستم، صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: یا من این سخنان را با عجله گفتم یا عده ای به خوبی آنها را گوش نکردند که چنین قضاوت هایی صورت گرفته است.

از سر بی اطلاعی قوه قضاییه و علما را متهم نکنید

آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه بنده یک مسئله شرعی را در آن سخنان مطرح کردم، افزود: برخی از مردم بسیاری از مسائل شرعی را به خوبی نمی دانند و وقتی موضوعی طبق میل آنها پیش نرفت به همه بدبین می شوند و قضاوت های نادرست می کنند.

وی اضافه کرد: اگر کسی میلیاردها تومان پول در اختیارش باشد مانند خاوری و آنها را سرقت کند و سپس وی را دستگیر کنند، دستش قطع نمی شود اما اگر کسی به اندازه یک چهارم مثقال طلا از خانه ای دزدی کند، دستش قطع می شود زیرا شرط هریک از این موارد در احکام اسلام بیان شده است.

کسی که میلیاردها تومان را از بیت المال خورده خائن است

به گفته وی نفر اول که میلیاردها تومان از امانت بیت المال را خورده است، سارق نیست بلکه خائن است و حد سرقت بر او جاری نمی شود [بلکه حق خیانت بر او جاری می شود] .

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به اینکه قطع شدن دست، ۱۴ شرط دارد، اضافه کرد: وقتی افرادی این شروط را نمی دانند به دستگاه قضایی ایراد می گیرند درحالیکه بنده با مطرح کردن این مسائل در خطبه های نماز جمعه قصد دارم شما را در این زمینه آگاه کنم تا با علم به آن، قضاوت کنید.

وی با تاکید بر اینکه این موضوع درباره مفسد فی الارض نیز صدق می کند، تصریح کرد: وقتی قوه قضاییه می گوید که پرونده مفسدان اقتصادی را به عنوان مفسد فی الارض بررسی می کند به معنای اجرای حد کشتن برای همه آنها نیست.

آیت الله طباطبایی نژاد بیان داشت: اگر کسی در فضای سبز بنشیند، بعد از خوردن غذا زباله‌ها را بریزد و برود، این فساد است و چون در زمین این کار انجام شده فساد فی‌الارض است، از کسی که پوسته تخمه بیندازد در خیابان تا فرعون همه مفسد فی‌الارض هستند و هر مفسدی حدش کشتن نیست و باید همه مسائل بررسی شود؛ باید قصد و نیت افراد در انجام اتفاقات مشخص شود.

وی با بیان اینکه اجازه دهید تا علما و روحانیون حرفشان را بزنند، هرکسی کار خودش را درست انجام دهد و فوری قضاوت نکنید، گفت: از کسی نمی‌ترسم و حرفم‌ را می‌زنم، جلوی کسی که مسائل شرعی را می‌زند نگیرید، بحث طرفداری نیست و برای آموزش است، می‌خواهم دینتان به باد نرود و من طرفدار هیچ‌کس نبوده‌ام .

قوه قضائیه سرعت عمل به خرج دهد

از قوه قضاییه نیز درخواست دارم که در رسیدگی به پرونده افرادی که به کشور ضربه می زنند سرعت عمل به خرج دهد و از چیزی نترسد و اگر دیدید کسی کاری نکرده است، وی را سریع آزاد کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رادیو و تلویزیون ایران نیز درباره خریداران سکه ابتدا گفتند که آنها چند تُن سکه خریداری کرده اند اما بعد گفتند که گردش مالی خرید آنها در چند سال به این میزان بوده است.

وی در این مورد با انتقاد از صدا و سیما گفت: چرا مسائل اینگونه به مردم گفته می شود؟.

آیت الله طباطبایی نژاد در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه اظهار ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی و ترک معاصی گفت: امیرالمومنین (علیه السلام) فرموده است که برای انسان با تقوا سه ویژگی وجود دارد؛ نخستین خصلت فرد متقی اخلاص در عمل است بدان معنا که انسان در عملی که انجام می‌دهد غیر از خدا کسی دیگر را در نظر نداشته باشد.

وی افزود: انسان مخلص از همه حرکات و سکناتش غرضی جز قرب خداوند نداشته و حتی برای به دست آوردن بهشت هم عمل نمی کند؛ چرا که اگر عملش برای ثواب آخرت هم باشد، او یک معامله گر است.

امام جمعه اصفهان گفت: دومین ویژگی مومن این است که آرزوهای طولانی بلندی در دنیا ندارد و آنچه که خداوند نصیبش کرده به آن راضی است و سوم اینکه مومن از فرصتها از  جمله فرصت مقام و عمر خوب استفاده می کند و مراقب هدر رفتن عمر و جوانی‌اش خواهد بود.

عاقبت به خیری یعنی سربلندی در امتحانات

وی گفت: خداوند بر سر راه انسان امتحاناتی قرار می‌دهد که یکی از آنها فرزند و دیگری مال دنیا است که عده ای در این امتحان‌ها رد می شوند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان افزود: امتحانات خداوند مراحل مختلفی دارد و بعد از هر امتحانی امتحان بالاتری است و انسان‌های متقی باید در همه امتحانات مالی و جانی قبول شوند وگر نه به مرحله بالاتر دست پیدا نمی کنند.

وی با بیان اینکه همه تا زنده هستیم مورد امتحان قرار می گیریم، خاطر نشان کرد: این عاقبت به خیری که می‌گوییم همان سربلندی در امتحانات است؛ چرا که ممکن است برخی آدمهای خوبی هم باشند، اما در برخی موقعیت‌ها لغزش‌ هایی داشته باشند.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به داستان قرآنی طالوت گفت: اکنون نیز افراد به پست‌هایی برگزیده می‌شوند و گفته می‌شود غیر از حقوق خود نمی‌توانید چیزی بردارید و رانت‌خواری، حقوق‌های نجومی و گرفتن وام‌های کلان ممنوع است اما می‌بینیم باز هم این مسائل پیش می‌آید؛

همچنین در صورتی‌که می‌گوییم ما توان داریم و خداوند پشت سر ماست اما آن‌ها می‌گویند نمی‌توانیم مقابل آمریکا ایستادگی کنیم و بجنگیم.

وی تأکید کرد: امام علی(علیه السلام) در نهج البلاغه فرموده هیچ وقت نگویید خدایا از امتحانات به تو پناه می برم؛ چرا که همه انسان‌ها از انسان عادی تا پیامبران همواره در امتحان هستند، بهتر است بگوییم خدایا از لغزش‌های امتحان به تو پناه می برم و گر نه همه لحظات انسانها پر از امتحان است و مهم این است که خداوند ما را از امتحانات سرافراز بیرون بیاورد.

 

خبرگزاری و پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه اصفهان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − نه =