حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

وجود اخلاص عامل تقویت اراده است

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: روزه گرفتن سبب تقویت خلوص در انسان می شود و این اخلاص سبب تقویت اراده و به دنبال آن تضعیف قوای نفسانی می شود.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در سخنرانی یکشنبه شب که در مسجد صاحب الزمان(عج) واقع در جنب میدان امام اصفهان برگزار شد، گفت: تقویت اراده برای دور شدن از شهوت رانی لازم است.

وی در ادامه مبحث شب های گذشته که در رابطه با راهکارهای معالجه شهوت بود، افزود: برخورداری از اخلاص دل انسان را مطیع پروردگار قرار می دهد چرا که انسانِ خالصِ برای خداوند از پذیرش فرمان نفسش اعراض می کند.

آیت الله مهدوی خاطرنشان کرد: روزه گرفتن از دو جهت سبب تضعیف قدرت نفس و به دنبال آن کمتر شدن قوه شهوت است؛ پیامبر(ص) در روایتی می فرمایند، ای گروه جوانان بر شما باد ازدواج کردن ولی اگر توانایی برای ازدواج کردن ندارید، به سراغ روزه بروید چرا که روزه گرفتن سبب تقلیل قوای جسمانی می شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: روزه گرفتن سبب تقویت خلوص در انسان می شود و این اخلاص سبب تقویت اراده و به دنبال آن تضعیف قوای نفسانی می شود؛ روزه گرفتن مجموعه ای از ترک کردن ها است پس قابل نشان دادن به دیگران نیست از این رو کسی که روزه می گیرد اراده اش برای خلوص لله زیاد می شود ولی بقیه اعمال عبادی چون مجموعه ای از انجام دادن ها است اطمینان به خلوص در آن کم است.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: تقویت اراده برای دوری کردن از شهوت بسیار لازم است و دانشمندان و پزشکان محقق می گویند یکی از چیزهایی که ضررهای متعددی به روح انسان وارد می کند و سبب تضعیف اراده می شود، گوش دادن به موسیقی است.

استاد اخلاق حوزه علمیه تصریح کرد: امیرمؤمنان(ع) در روایتی می فرمایند، خداوند برای انسان در روزهای معینی روزه گرفتن را واجب کرده است و این روزه گرفتن نفس را آرام، چشم را خاضع و نفس را ذلیل می کند و همچنین دل را نرم می  کند؛ در روایتی دیگر امام علی(ع) می فرمایند، دل هایتان را با طعام و نوشیدنی زیاد نکشید؛ نوشیدن زیاد آب که از سوی پزشکان توصیه می شود، میزان معینی ندارد پس نباید میزان معینی برای خوردن آن مشخص کرد و مثلاً بگوییم باید حتماً روزانه هشت لیوان آب بخوریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: طبق آمارهای نیروی انتظامی در ایام ماه مبارک رمضان دعوا و نزاع بین مردم کمتر می شود و جنایات کاهش می یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 11 =