حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

امید داشتن به خدا سبب ایجاد گشایش در بن بست ها می شود

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به داستان فرزنددار شدن حضرت زکریا(ع) در کهولت سن، گفت: امید حضرت زکریا(ع) به خداوند و ناامیدی و یأس ایشان نسبت به مخلوقات سبب گشایش در مسأله فرزند دار شدن در کهولت سن شد.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه تفسیر قرآن امروز که در مدرسه صدر بازار برگزار شد، گفت: اراده الهی مافوق همه اراده ها است.

وی در ادامه تفسیر سوره مریم، آیه چهارم که می فرماید«قَالَ رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّی وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیْبًا وَلَمْ أَکُنْ بِدُعَائِکَ رَبِّ شَقِیًّا» را تلاوت کرد و افزود: جناب زکریا به خداوند عرضه داشت استخوان های من سست شده است و سر من مشتعل شده است، در این جا اشتعل به معنای پخش شدن است و یعنی پیری در تمام سر من پخش شده است و سفیدی تمام موهای سرم را در بر گرفته است و من نسبت به دعایت شقی و محروم نبوده ام و از سوی تو اجابت داشته ام.

آیت الله مهدوی در ادامه آیه پنجم که می فرماید«وَإِنِّی خِفْتُ الْمَوَالِیَ مِنْ وَرَائِی وَکَانَتِ امْرَأَتِی عَاقِرًا فَهَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا» را تلاوت کرد و گفت: جناب زکریا گفت من می ترسم که بعد از مرگ من، بستگانم اموالم را برای خودشان جمع کنند چرا که فرزند و وارثی ندارم و مدت ها است که همسرم عقیم و نازا است، پس از جانب خودت به من جانشینی هبه کن تا وارث من باشد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: محکم ترین عضو در بدن استخوان است و وقتی که جناب زکریا فرمود استخوانم سست شده است به طریق اولی بقیه اعضا ایشان هم سست شده است.

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: جناب زکریا در دعای خویش خداوند را با لفظ رب می خواند و به این معنی است که در اینجا نیازهای تربیتی منظور است و خوب است که ما نیز همانند ایشان تمام نیازهای جسمی و روحی مان را با لفظ رب از خداوند درخواست کنیم، ایشان در حالتی که تمام راه ها به رویش بسته شده است هم چنان به خداوند امیدوار است و امید خود را از دست نداده است و خود این مسأله نیز برای ما یک نکته تربیتی است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: گاهی شرایط ظاهری برای ما در برطرف کردن نیازهایمان باز است و آنجا ناامید نیستیم ولی این مهم است که زمانی که راه ها به طور کامل برایمان مسدود شد آن زمان هم یأس ما را فرانگیرد، جناب زکریا که گفت از نزد خودت می خواهم یعنی کاری با بقیه عوامل و مخلوقات ندارم، این آیه در همه شرایط به ما امید می دهد و اراده خداوند حاکم بر تمام عوامل ظاهری است.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: امام صادق(ع) در مورد نگرانی جناب زکریا از نداشتن وارث فرمودند، او نگران عمو و پسر عموهایش بود چرا که آن ها منتظر بودند که تا او فوت شود اموالش را بردارند و به دنبال ارث و اموال او بودند.

آیت الله مهدوی ابراز کرد: در داستان فدک مخالفان وقتی خواستند به حضرت زهرا(س) بگویند که شما مالک فدک نیستید گفتند ما از پیامبر(ص) شنیده ایم که ما انبیا از خود ارث بر جا نمی گذاریم، حضرت زهرا(س) فرمودند چنین چیزی نیست و پدر من سخنی خلاف قرآن نمی زدند، یک جایی از قرآن که نشان دهنده این است که انبیا نیز اموالشان به فرزندانشان به ارث می رسد همین آیه مبارک است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: در بحث فدک پیامبر(ص) ارثی از خود به جا نگذاشته بودند بلکه فدک را به حضرت زهرا(س) بخشیده بودند و حق مسلم ایشان بود.

وی در پایان گفت: از خداوند صرفاً طلب فرزند نداشته باشیم و فرزند صالح از او بخواهیم، فرزندی که مرضیّ درگاه خداوند باشد و سر تا پایش محبوب خداوند باشد.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =