حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

صدا و سیما نبض انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد آن/ رسانه باید فرهنگ جامعه را به سمت مطلوب به حرکت درآورد

حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه صدا و سیما نبض انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد آن به شمار می رود، گفت: رسانه باید چند قدم جلوتر از جامعه حرکت کرده و ذائقه، اندیشه و فرهنگ جامعه را به سَمت مطلوب جلو ببرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این که صدا و سیما ، خواسته را بر نیاز ترجیح می دهد و خود را از سختی ها و درد سرهایِ هدایت گری می رهاند، بزرگترین خطای استراتژیک اوست. در این میان رسانه های استانی در این خطا، عمیق تر گرفتار شده و نه تنها عقب تر از جامعه، متابعت و پیروی از خواسته را مبنای حرکت خود قرارداده بلکه با تکرار و بازپخش برنامه های شبکه های ملّی و آن هم چندین و چند بار، موجب خستگیِ روحی و روانیِ مخاطبین می شوند. سیما 

وی ادامه داد: بازپخش سریال های خارجی، داخلی، راز بقاء و امثال اینها در شبکه های استانی هزینه های رسانه را به بیش از سی برابر افزایش می دهد، چراکه بجای بازپخش یک سریال در یک شبکه ملّی برای کل کشور، سی بار در سی استان با هزینه های بالا و چند صد کارمند بازپخش می شود. این خسارت مالی بر آن خسارت روحی و روانی اضافه می شود.

حجت الاسلام قطبی با بیان این که فلسفه رسانه های استانی، استانی بودن آن هاست، تصریح کرد: در واقع مزیّت رسانه های استانی، تمایز آنها با رسانه ملّی است به نفع استان خود، یعنی هر چه برنامه های رسانه های استانی برگرفته از ظرفیت ها و برخورداری های استانی باشد و با برنامه های ملّی متفاوت تر باشد ارزش بالاتری دارد. ولی متاسفانه شبکه های استانی نه تنها این تمایز و مزیّت را دنبال نمی کنند بلکه این فلسفه را درک نمی کنند.

وی افزود: انتظار می رود در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های فنی و محتوایی وسیعی در این خصوص در شبکه استانی تولید و انتشار یابد، اصفهانی که در اصلِ پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی سهیم است و در این نظام متعالی شریک، اصفهانی که در دفاع از کیان کشور و اسلام، صدها هزار شهید و جانباز تقدیم کرد، اصفهانی که در بحران های سیاسیِ کشور، میدان دارِ دفاع از انقلاب است، اصفهانی که در حوزه های اندیشه، علم، فناوری، صنعت، خدمات و مالیات، بیش از سهم خود به کشور کمک می کند و کمتر از سهم خودش منتفع می شود، اصفهانی که قربانی برخی تصمیم های نابخردانه کشور شد و شریان تمدنی خود را از دست داد ولی همچنان بهترین مدافع نظام است و مردمش بالاترین حمایت را از انقلاب و نظام دارند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: اصفهانی که منظومه ای از ظرفیت ها، فرصت ها، قوّت ها و برخورداری های فراوان در حوزه های منابع طبیعی، میراث فرهنگی، آداب و سنن، علم و فناوری، دانش و خِرد، اندیشه و تفکر، و… است و می توان هزاران هزار برنامه از این ظرفیت ها و برخورداری ها ساخت بدون تکرار جومونگ و راز بقا و… .

وی در پایان تأکید کرد: صدا و سیما با توجّه به این ظرفیت ها و معرفی و بازنماییِ آنها می تواند نبض انقلاب باشد و سلامتی انقلاب را به رخ بکشد.

 

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 8 =