حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

سحر بهترین زمان برای انقطاع دل از دیگران است

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در خلوت، فکر انسان کمتر متوجه دیگران است از این رو عبادت بهتر انجام می شود، بنابراین در سحر که بهترین حالت تفرغ و انقطاع دل از دیگران وجود دارد، توصیه به عبادت شده ایم.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه تفسیر قرآن که در مدرسه صدر بازار برگزار شد، گفت: عبادت در رفتار بعضی از انسان ها سبک شمرده می شود. سحر 

وی در ادامه تفسیر سوره مریم آیات شانزدهم تا هجدهم را تلاوت کرد و افزود: حضرت مریم(س) برای خلوت با خداوند به شرق بیت المقدس رفتند و با زدن پرده ای مشغول عبادت شدند؛ البته این رسمی است که در اعتکاف نیز بین برخی از افراد جریان داشته است که در این حالت دل کندگی افراد از دنیا بهتر به دست می آمد.

آیت الله مهدوی با بیان این که عبادت در رفتار بعضی از انسان ها سبک شمرده می شود، اظهار کرد: در گذشته در خانه ها همچن اتاق خواب و آشپزخانه، اتاقی در خانه ها برای عبادت وجود داشت، اتاقی که ویژگی های خاصی داشت، مثلاً تزئینات خاصی نداشت و چیدمان بسیار ساده ای داشت و اهل خانواده می دانستند که اگر کسی وارد اتاق عبادت شد مزاحمش نشوند ولی در حال حاضر افراد در سالن مشغول نماز خواندن می شوند و از اطرافشان دائماً مورد توجه قرار می گیرند و فکرشان به چند چیز مشغول می شود؛ گاهی در خلوت اتصال دل با خداوند بهتر انجام می گیرد و عنایاتی به انسان می شود.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: در خلوت، فکر انسان کمتر متوجه دیگران است از این رو عبادت بهتر انجام می شود همچنین ممکن است افراد گناهکاری در کنار انسان قرار گیرند که اجازه نزول رحمت خداوند را نمی دهد بنابراین در سحر که بهترین حالت تفرغ و انقطاع دل از دیگران وجود دارد، توصیه به عبادت شده ایم.

وی در حالی که حضرت مریم(س) به عبادت مشغول بودند، حضرت جبرئیل به شکل بشری کامل نزد ایشان حاضر شد، حضرت مریم(س) با دیدن حضرت جبرئیل گفتند من از تو به خداوند پناه می برم اگر تقوا پیشه کنی.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در پایان تبیین کرد: زمانی که حضرت عیسی(ع) بدون وجود پدر به دنیا آمدند، حضرت یحیی(ع) به پشتیبانی ایشان آمدند و پیامبری حضرت یحیی(ع) را تأیید کردند و کار رسالت ایشان را تا حد زیادی برطرف کردند.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =