حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

از کسب رتبه های برتر استانی تا اقامه روزانه ۴۵ نماز جماعت توسط طلاب مدرسه

حوزه علمیه مکتب اهل البیت (علیه السلام)

ساختمان حوزه علمیه مکتب اهل البیت (علیه السلام) شهرستان تیران در دو بلوک B و A به مساحت کل زمین ۵هزار متر مربع و میزان ساخت ۶۳۰۰ متر مربع احداث شده است …

احداث و تاسیس مدارس علمیه جدیدی یکی از افتخاراتی است که حوزه علمیه اصفهان براساس تلاش ها  و تاکیدات آیت الله طباطبایی نژاد در راستای ارتقا  شرایط طلاب و سربازان امام زمان(عج) در امر تحصیل علم دینی در سراسر استان انجام گرفته است. رتبه 

در همین رابطه محسن سیلانی، معاون اداری و مالی حوزه علمیه اصفهان در توضیح و تشریح ابعاد فنی و مهندسی مدرسه علمیه جدید التاسیس تیران و کرون اظهار کرد: احداث این مدرسه علمیه با عنایات و امداد الهی ودر ظل توجهات حضرت ولیعصر (عج ) با تلاش و پیگیری مداوم آیت‌الله طباطبایی نژاد مدیر حوزه علمیه استان اصفهان در سال ۱۳۸۸ هجری شمسی آغاز و در زمستان سال ۱۳۹۶ هجری شمسی تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی بیان کرد: ساختمان مدرسه  علمیه مکتب اهل البیت (علیهم السلام) شهرستان تیران در دو بلوک B و A به مساحت کل زمین ۵هزار متر مربع و میزان ساخت ۶۳۰۰ متر مربع  احداث گردیده که با توجه به وضعیت مالی، تکمیل بلوک B در دو طبقه به مساحت ۳۱۵۰ متر مربع که هر طبقه شامل ۳۲ اتاق (حجره)  که توسط راهرو های ارتباطی بصورت منظم و قرینه در چهار جهت به یکدیگر ارتباط دارند.

دو آبدارخانه گروهی و دو مجموعه سرویس بهداشتی و حمام که در دوقسمت و یک حیاط مرکزی هشت ضلعی برای تامین نور با تزیینات نمای آجری و کتیبه های قرآنی احداث گردیده است و از بلوک A مسجد ، آبدارخانه و سرویس های بهداشتی در طبقه همکف در دستور کار قرار و تکمیل گردیده است .

سیلانی افزود: نمای این مدرسه علمیه در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ شروع و در مهر ماه ۱۳۹۶ به اتمام رسید، مصالح به کار رفته در نما شامل : سنگ کریستال ، تراورتن و آجر نمای ۵ سانتی می باشد ، در اطراف درب و پنجره ها با قوس های هفت و پنج همراه با کاشی های هفت رنگ و ورودی مجموعه در ضلع جنوبی همراه با کتیبه های هفت رنگ لاجوردی و فیروزه ای به خظ ثلث تزیین گردیده است .

تاریخچه مدرسه

در ادامه، حجت الاسلام سجاد دادخواه تهرانی که سال ۱۳۷۷ وارد حوزه علمیه جامعه المبین شده و سپس وارد حوزه علیمه امام سجاد (ع)  اصفهان و بعد از آن نیز در مدرسه ولی عصر (عج)  تحصیل کرده، برای اتمام سطح به قم رفت و بعد ازآن  از سال ۱۳۸۷ به عنوان مدیر مدرسه علمیه تیران و کرون به مدت ۱۱ سال است که در خدمت طلاب مدرسه علمیه تیران است.

وی در مورد مدرسه علمیه تیران به عنوان یک مدرسه احیاء شده که ساختمان  جدیدالتاسیس آن سال گذشته افتتاح شد، اظهار کرد: مدرسه علمیه تیران به همت امام جمعه اسبق شهرستان حجت الاسلام و المسلمین سجادی به عنوان موسس در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد که این امر  از توصیه های موکد حضرت آیت الله العظمی مظاهری نیز بوده است.

مدیر مدرسه علمیه اهل بیت تیران تصریح کرد: مدرسه تاسیس شده تاکنون تقریبا در تمام سال ها به جز شش سال اول فارغ التحصیل داشته و پس از آن طلاب به قم و اصفهان می رفتند و مشغول درس می شدند، بحمدالله پایه هفت نیز در این مدرسه تشکیل شده و مدرسه دارای رتبه های علمی بسیار عالی بوده  از جمله اینکه دو سال پیش مدرسه تیران رتبه دوم تحصیلی را در امتحانات کسب کرد و در سال های قبل در فقه و اصول رتبه دوم در بین مدارس استان بوده و گاهی در ادبیات رتبه اول  که همگی رتبه ها  در سطح استان و در بین ۴۰ مدرسه آموزشی استان واجد این رتبه ها شده است .

وی با اشاره به جایگاه ارزشی و اعتباری و نفوذی مدرسه علمیه اهل بیت(ع) در شهر تیران، گفت: جایگاهی که در شهرستان دارد، خوب است همان طور که می دانید حوزه های علمیه شهرستانی خیلی متفاوت با حوزه های مرکز استان هستند، در جلسات شورای اداری و  در جلسه فرهنگی و امر معروف و نهی از منکر نقش اساسی دارند، در بحث تامین روحانی مدارس، مساجد، ادارات، دانشگاه ها نقش اساسی دارند، من یک وقتی ارزیابی داشتم ظهرهایی که ایام درسی باشد بیش از ۴۵ نماز جماعت در سطح شهر توسط طلاب و اساتید مدرسه اقامه می شود.

حجت الاسلام دادخواه عنوان کرد: پیش از تاسیس مدرسه علمیه اهل بیت(ع) تیران  به جز یکی دو مسجد امام جماعت در سطح شهر برگزار شد، یا افراد شخصی نماز می خواندند یا اساس در ایام تبلیغی نماز جماعت تعطیل بود ولی  اکنون به برکت حضور طلاب مدرسه علمیه مکتب اهل بیت  ۱۲ مسجد شهرستان ۳ وعده نماز یا ۲ وعده نماز جماعات دارد و عمده از اساتید و طلاب این مدرسه هستند همچنین در برنامه های متنوعی مانند همایش ها، جلسات تبلیغی و جلسات ملی، مدرسه در سطح شهرستان برنامه های بسیار عالی دارد.

وی پیرامون وضعیت کنونی داخل مدرسه، تعداد کلاس روزانه و اینکه فضای جدید مدرسه علمیه توانسته است چه کمکی بکند، گفت: وقتی مدرسه تاسیس شد در ساختمان اداری مصلی تیران به مدت ۱۰ سال ساکن شدیم، آن ساختمانی هم که بود ساختمان با اهداف اداری بود، یعنی چند ساختمان شبیه به هم داشت و حتی خوابگاه، کتابخانه، سرویس بهداشتی، حمام و هیچ چیز در آن تدارک دیده نشده بود، سیستم سرمایشی و گرمایشی نداشت و طلاب واقعا در این ۱۰ سال با شرایط بسیار سخت زندگی می کردند.

مدیر مدرسه علمیه مکتب اهل بیت(ع) تیران تصریح کرد: در حال حاضر مجموعه خوابگاه ها را افتتاح کردیم که هم استفاده آموزشی می کنیم و هم استفاده اداری از آن می شود و هم چنین استفاده خوابگاهی دارد .

حجت الاسلام دادخواه خاطرنشان کرد: از جهت تعداد طلاب نیز اکنون ۵۵ طلبه داریم و طبیعتا این طلاب جوان هستند، طلبه جوانی که چند سال پیش در محیط های آموزشی مرتب و منظمی درس می خوانده، و امروزه یک فضای مناسبی را نیاز دارند مخصوصا وقتی به صورت خوابگاهی باید هفته ها در مدرسه بماند.

وی افزود: کلاس های درسی به صورت متداول روزانه برگزار می شود و هر پایه ای پنج تا شش کلاس در طول روز دارند که روزانه ۳۶ کلاس درس در مدرسه برگزار می شود، این به علاوه وقت سنتی است که هر روز قبل از ظهر به مدت شش سال است که در مدرسه کلاس برنامه های جنبی  برپا می شود، همچنین یکسری مباحث معرفتی به مدت هفت سال است قبل از اذان مغرب ویژه طلابی که علاقمند هستند در حال برگزاری است و  سلسله مباحث درسی کلاس منبر نیز برخی از شب ها برگزار شده است .

مدیر مدرسه علمیه مکتب اهل بیت(ع) تیران در پایان اذعان کرد: از این مدرسه بیش از ۵۰ نفر تاکنون فارغ التحصیل شده اند.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =