حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

«فقه» کهن است، اما کهنه نیست/ تشکیل « شورای حقوقی فقه معاصر »

حجت الاسلام محسن صبوری فیروزآبادی

حجت الاسلام صبوری فیروزآبادی با بیان این که فقه ما «کهن» هست، ولی «کهنه» نیست و توانایی پاسخگویی به مسایل جدید را دارد، تصریح کرد: اگر قرار است اقدامات جدید و تحولاتی صورت بگیرد، باید به فقه ریشه دار گذشته ما پیوند بخورد.

حجت الاسلام محسن صبوری فیروزآبادی، در نشست علمی «فقه معاصر» که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، در جمع اساتید درس خارج حوزه علمیه اصفهان اظهار کرد: فقه معاصر فقهی است که بنا دارد همگام با شرایط زمان و ظروف زمان خود حرکت کند؛ فقهای ما همواره در طول تاریخ متوجه زمان معاصر خود و چه بسا آینده نگر هم بوده اند.

مسئول دبیرخانه فقه معاصر تاکید کرد: توجه و تاکید امروز بر امر فقه معاصر ناظر بر این امر نیست که در گذشته فقه با قوت اجرا نمی شده است و یا ما به خطا رفتیم، ولی باید در عرصه جهانی سازی و آشنا سازی دنیا با فقه خود بیش از گذشته کار کنیم.

وی بیان کرد: در سال های اخیر سیر تحولات خیلی سریع شده است، بنابراین باید همتراز با سرعت روز، مسایل فقه خود را جلو ببریم .

حجت الاسلام صبوری فیروزآبادی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان یک موقعیتی که فقه را به عرصه اجتماعی می طلبد از یک سو و سرعت بالای تغییرات از سوی دیگر سبب  می شود یک تحول اساسی در عرصه فقه معاصر رخ بدهد، البته این بدان معنی نیست که فقه گذشته را کنار بگذاریم.

وی افزود: اگر قرار است اقدامات جدید و تحولاتی صورت بگیرد، باید به فقه ریشه دار گذشته ما پیوند بخورد؛ در دبیرخانه فقه معاصر معتقدیم فقه ما «کهن» هست، ولی «کهنه» نیست و توانایی پاسخگویی به مسایل جدید را دارد. لذا برای اولین بار ساختاری تحت عنوان «شورای حقوقی فقه معاصر» به ریاست آیت الله اعرافی و با حضور معاونین پژوهشی حوزه های علمیه و چند نفر از علما تشکیل شده است .

وی عنوان کرد: این کار در دو سطح انجام می شود، یکی سطح فقه های معمول و سطح دیگر فقه های مستحدثه است، به عنوان مثال پرداختن به فقه خانواده، بانکداری و فقه اقتصادی نیازمند ابواب جدید در فقه است، ولی برخی موضوعات ابواب مختلف را درگیر می کند که علما معتقدند باید در این رابطه کتاب جدیدی نگاشته شود.

حجت الاسلام صبوری فیروزآبادی خاطرنشان کرد: بخشی از سیاست های دبیرخانه فقه معاصر به سمت موضوعات جدید می رود، لذا بنا داریم کارگروه هایی علمی تشکیل شود و کار به صورت جمعی انجام شود، مثلا کسی باید هم فقه خوب بداند و هم در اقتصاد متخصص باشد .

وی با بیان این که یکی از ضعف های ما در این  عرصه این است که تالیفات علما و اساتید درس خارج که چه بسا روی بحث های جدید سال های قبل کارکردند، اطلاع رسانی نشده است، ابراز داشت:  ۱۹درس مرتبط با مباحث محدثه فقه برای تدریس دروس خارج توسط ۱۹ استاد سطح عالی به صورت آزمایشی از امسال انتخاب شده است و برای سال های آتی این تعداد دروس فقه معاصر بیشتر می شود.

حجت الاسلام صبوری فیروزآبادی با اشاره به اینکه سه اقدام در دبیرخانه فقه معاصر صورت گرفته است، اذعان کرد:  تشکیل کارگروه مسئله یابی، تشکیل جمع های طلاب محقق ذیل اساتید درس خارج به عنوان بازوی استاد و سوم موضوع شناسی است. بنای ما خدمت به فقه و فقها است، لذا در بلند مدت به دنبال تدوین کتاب های های فقهی منبع هستیم.

مسئول دبیرخانه فقه معاصر خاطرنشان کرد: تقاضای ما از اساتید درس خارج این است که ابتدا اگر مشورت و نظراتی در این رابطه دارند، بیان کنند تا بتوانیم در ادامه مسیر زمینه های تحقق این مهم را میسر کنیم.

وی با بیان اینکه ایجاد بانک اطلاعاتی در عرصه های نو پدید از جمله اهداف دبیرخانه فقه معاصر است، البته بدون حضور اساتید درس خارج میسر نیست، گفت: حقیقت آن است که با فقه فردی نمی توان خیلی از موضوعات امروز را پاسخ گفت.

برپایه این گزارش، در ادامه برخی از اساتید دروس خارج حوزه علمیه اصفهان به بیان نظرات خود پیرامون اقدامات آتی دبیرخانه فقه معاصر پرداختند، از جمله تاکید بر امر موضوع شناسی متناسب با نیازهای روز جامعه و سپس انتقال جزوات و اسناد و تالیفات تهیه شده از قم به اصفهان، فعال کردن دبیرخانه فقه معاصر در سه حوزه قوی کشور یعنی حوزه علمیه مشهد، حوزه علمیه اصفهان و قم بود.

 توجه به تالیفات برخی از علمای  سال های گذشته همچون آیت الله ادیب در اصفهان که رساله قطبیه را درباره  اقامه نماز در قطب نگاشته، سوق دادن مقالات  طلاب به موضوعات پدیده های نو و تامین پیش نیازهای نرم افزاری تحقق این امر از دیگر مواردی بود که اساتید درس خارج حوزه علمیه اصفهان مطرح کردند.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =