حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

مسأله آب اصفهان یک موضوع ملی است

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به شرایط حساس و بحرانی آب در استان اصفهان، گفت: مسأله آب اصفهان یک موضوع ملی است، بنابراین مسأله آب شرب، آبیاری درختان مثمر و غیرمثمر و آب کشاورزی استان اصفهان یک مسأله ملی است.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، در دیدار ۱۶ تن از نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع) و با تشکر از نمایندگان به دلیل حمایت از مردم در مسئله آب اظهار داشت: عرایض من از باب نماینده ولی فقیه نیست چراکه ما در کار اجرایی دخالت نمی کنیم بلکه از باب مشورت و راهنمایی و به عنوان یک شهروند صحبت می کنم.

وی افزود: ما مخالف انتقال آب به یزد نیستیم و بدون شک آبی که به استان اصفهان منتقل شود، به یزد هم می رود بنابراین نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی در مسئله آب باید همکاری داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه فقط مسئله آب شرب مشکل استان اصفهان نیست، گفت: درختان ۶۰ ساله اصفهان درحال خشک شدن است و تجعب می کنم که سازمان محیط زیست که برای یک بته در بیابان دلسوزی می کند اما با وجود اینکه وضعیت درختان استان اصفهان را می بیند و می داند و کاری انجام نمی دهد.

وی با اشاره به مسئله آب اختصاصی برای صنعت عنوان کرد: باید برای همه نمایندگان مجلس روشن شود که استان اصفهان به اندازه ۱۱ یا ۱۴ استان کشور مالیات پرداخت می کند و هنگامی که صنایع استان آب نداشته باشند، تولید و مالیات کاهش می یابد، این مالیات ها برای کل کشور مصرف می شود.

آیت الله طباطبایی نژاد یادآور شد: رهبر انقلاب اسلامی در سفر خود در سال ۱۳۸۱ به اصفهان، ۳۰ میلیارد برای مسئله آب اختصاص دادند و دولت برای آن ردیف اختصاص داد اما در ادامه، بودجه ای در نظر گرفته نشد، البته باید از ابتدا این کارخانجات در کنار دریا احداث می شد.

وی با بیان اینکه مسئله آب استان اصفهان، یک مسئله ملی است،  اضافه کرد: بنابراین مسئله آب شرب، آبیاری درختان مثمر و غیرمثمر و آب کشاورزی استان اصفهان یک مسئله ملی است.

امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: به نظر بنده نمایندگان مجلس شورای اسلامی می توانند ۳ درخواست را به عنوان خواسته اصلی خود مطرح کنند، یکی ساماندهی رودخانه زاینده رود و احیاء آن و اختصاص بودجه به این کار، دیگری عادلانه شدن مصرف کردن آب در بالادست چرا که آب جزء انفال است و اداره آن با حکومت و دولت است نه یک استان و سوم اینکه سد تونل سوم کوهرنگ ادامه یابد چراکه این تونل کامل شده و برای آب گیری باید سد آن نیز احداث شود.

وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای تونل سوم هزینه شده است، ادامه داد: طرح بهشت آباد از سر چشمه های چهارمحال آبگیری می شود و نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و استاندار این استان با احداث سد موافق هستند و تنها با لوله گذاری و یا احداث تونل مخالفت دارند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه مرگ اصفهان در مسئله آب است، خاطرنشان کرد: این شعار نیست، حقیقت است، باید دانست که بخش زیادی از درآمدهای دولت وابسته به گردشگری و مالیات استان اصفهان است و اگر استان اصفهان آب نداشته باشد بدون شک تبعات آن برای کل کشور است.

وی با انتقاد از عملکرد رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به استعفای نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: اگر متولی امامزاده، حرمت آن را نداشته باشد حرمتی باقی نمی ماند، جای سئوال است که چرا آقای لاریجانی هیچ جلسه ای با دولت در مورد استعفای نمایندگان برگزار نکرد، رفتار آقای لاریجانی نسبت به نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مؤدبانه نبوده و به عنوان رئیس مجلس کاری انجام نداده است.

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: برخی مطرح می کنند که استعفای نمایندگان ممکن است تبعات امنیتی داشته باشد و از نمایندگان خواسته اند که استعفای خود را پس بگیرند، این را باید به دولت گفت که حفظ امنیت کشور از وظایف دولت است، دولت موظف است زخم ها را معالجه کند، بنابراین باید به اقدام نمایندگان مجلس احترام گذاشته شود.

وی بیان کرد: برخی مطرح می کنند که این اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بدعت است و در آینده ممکن است سایر نمایندگان استان ها برای احقاق حق خود دست به استعفا بزنند، سخن ما این است که، به دیگران وعده داده نشده است اما به مردم استان اصفهان بارها وعده داده شده است.

وی یادآور شد: رهبر انقلاب اسلامی موضوعات را به بهترین وجه می دانند، بنده در دیدار مردم استان اصفهان در ۲۵ آبان، به ایشان گفتم که برای اصفهان همانند ارومیه بودجه بگذارید، ایشان فرمودند که شما می دانید تا دولت از ما نخواهد، نمی شود، ایشان با ناراحتی فرمودند که دولت درخواستی نداشته است، بنابراین دولت باید ضرورت مسئله را درک کند و از رهبر انقلاب برای اختصاص بودجه درخواست کند

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 16 =