حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

هر راهی که پشت سر ولایت نباشد، شیطانی است/ برای حفظ دین وانقلاب باید خطر کرد و هزینه داد

حجت الاسلام والمسلمین عباس کعبی

حجت الاسلام والمسلمین کعبی تصریح کرد: شهیدان به ما می آموزند برای حفط دین و انقلاب باید خطر کرد، هزینه داد، دشمن را خوب مشاهده کرد و با دشمن مبارزه و پشت به دشمن نکرد.

حجت الاسلام والمسلمین عباس کعبی، در دهمین کنگره شهدا و ایثارگران روحانی و طلبه استان اصفهان، در حسینیه همدانیان، اظهار کرد: روحانیت ما اسوه، الگو و پیشتاز در دفاع از انقلاب اسلامی است.

 وی با بیان اینکه اصفهان، جایگاه تربیت فقهای بزرگ و مأوای علمایی چون حاج رحیم ارباب، آیت  الله نجفی، میرداماد، شهید مدرس، شهید نواب صفوی، شیخ بهایی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید ردانی پور و میثمی ها است، گفت: شهید نورالله طباطبایی نژاد شهید شاخص این کنگره نمونه ایمان و تعهد و اخلاص بودکه جهاد تبلیغی را با جهاد انقلابی همراه کرده بود.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که گرامیداشت شهدا کمتر از شهادت نیست، گفت: براساس آیه ای از سوره آل عمران هفت ویژگی وجود دارد که ما مقام شهدا را ارج می نهمیم. اولین ویژگی آن که شهیدان راه خدا، شهیدان شاخص در ایمان، تقوا و ایثار وفداکاری برای پیروزی اسلام و مسلمین در هنگام جهاد در راه خدا هستند؛ ایمان شهدا یک ایمان عملی است.

* خون شهیدان پرچمی برای به اهتزاز درآمدن استقلال و آزادی است

حجت الاسلام والمسلمین کعبی با تاکید براینکه ویژگی دوم اینکه شهیدان به ما می آموزند برای حفط دین و انقلاب باید خطر کرد، هزینه داد، دشمن را خوب مشاهده کرد و با دشمن مبارزه و پشت به دشمن نکرد، افزود: ویژگی سوم شهیدان این است که حیات حقیقی،جاودانه و ماندگار و تاثیرگذار دارند، نباید توهم کرد که شهدا حاضر و ناظر نیستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه، ویژگی چهارم شهدا را این دانست که خون شهیدان درخت اسلام و مسلمین را آبیاری کرد و باعث پیروزی و پیشرفت شد، عنوان کرد: خون شهیدان پرچمی برای به اهتزاز درآمدن استقلال و آزادی است.

* شهدا شفا می دهند و مردم را متنعم می کنند

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: ویژگی پنجم شهیدان این است که با نثار خون پاکشان حیات الهی جامعه را تضمین می کنند، چرا که اگر جامعه ای در مسیر شهدا حرکت کند، سعادتمند است، لذا پاسداشت شهدا از آن باب که اهداف شهدا را تامین می کند کمتر از شهادت نیست.

وی تصریح کرد: ویژگی بعدی اینکه شهدا در نزد خداوند متنعم هستند و جامعه اسلامی را دستگیری می کنند؛ شهدا چون امامزاده هستند که شفا می دهند و مردم را متنعم می کنند، البته به این شرط که با شهدا مرتبط شوید.

حجت الاسلام والمسلمین کعبی ابراز کرد: شهیدان در سایه تنعم الهی خشنود هستند و پیامشان به جامعه پیام پیروزی، امید وسرافرازی است؛ شهیدان امید را به جامعه تزریق می کنند و بر یاس و ناامیدی غلبه می کنند .

وی با بیان اینکه دشمن درصدد افزایش یأس در جامعه است خاطرنشان کرد: همواره پیام شهدا برای کسانی که شهید نشده اند و درانتظار شهادت هستند، این که راه روشن بوده و نگران نباشید، امداد غیبی در پیش است.

* تعدادشهدای روحانی نشان از آن است که قول و عمل آنها یکی است 

عضو خبرگان رهبری عنوان کرد: یکی از معجزات انقلاب اسلامی این است که امام راحل، مقام معظم رهبری و ملت ایران در طول ۴ دهه گذشته پرچم شهیدان را برافراشته نگه داشته اند، لذا چنین ملتی در فراز و فرودهای پیجیده نباید نگران باشد، بلکه قطعا پیروز است.

وی با اشاره به اینکه روحانیت نقش های مهمی در جامعه دارند، اظهار داشت: روحانیون میراث دار انبیا هستند و چون انبیا «طبیب دوار بطبه» هستند؛ نقش اول و عمده روحانیت تبیین، تفسیر و معرفی اسلام ناب محمدی بر پایه آموزه های اهل بیت(ع) به جامعه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: نقش دوم بیدارگری است که روحانیون برآن اهتمام دارند و ایجاد بستر شناخت دوست ودشمن از آن جمله است.

وی، نقش سوم روحانیت را احیاگری جامعه دانست و گفت: نقش بعدی مبارزه با استکبار جهانی است؛ تعدادشهدای روحانی  نشان از آن است که قول و عمل آنها یکی است؛ روحانیت پرچمدار عدالت اجتماعی و تشنه به خون زالو صفتان و ظالمین است.

حجت الاسلام والمسلمین کعبی خدمت به فقرا و محرومین را از دیگر نقش های روحانیت بیان کرد و اضافه داشت: نقش بعدی روحانیت تسکین آلام بشری وهمدردی با مردم ومبارزه با آسیب های اجتماعی است .

* روحانی باید در خط اول مبارزه با دشمن باشد

وی بیان کرد: تخریب گسترده روحانیت نقشه شوم دشمنان است؛ تخریب بی سابقه روحانیت از دشمنان و کاهش قدرتنفوذ روحانیت بین مردم برای افزایش نفود دشمن در بین مردم از اهداف شوم است.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه دشمن علیه روحانیت شبکه سازی می کند، گفت: روحانیت می تواند به پشتوانه ولایت فقیه نقش های مختلف و مهمی را ایفا کند، البته حوزه انقلابی لازمه آن است.

وی اذعان داشت: در مقابله با دشمن، روحانی اصیل و انقلابی با تاسی یه شهدای روحانی باید چند خصلت داشته باشد، نخست این که در خط اول مبارزه با دشمن باشند و دشمن را به خوبی بشناسند، امروز دشمن رو به افول و زمین گیر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین کعبی با بیان اینکه شاخص های پیشرفت در کشور ما زیاد است، تصریح کرد:نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر میانگین جهانی است، رتبه اول رشد شاخص توسعه انسانی در جهان، ایران ششمین کشور در بحث نانو و دهمین کشور در زمینه تجهیزات ماهواره و دومین کشور در زمینه سلول های بنیادی است.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: در حال حاصر حدود ۵هزار دانشمند جوان هسته ای مستعد داریم و این دستاورد کمی نیست که در سایه رهبری و روحانیت حاصل شد؛ تمدن مبتنی برعلم و ایمان و در سایه مکتب اهل بیت(ع) جهان را خواهد گرفت.

* هرراهی که پشت سر ولایت نباشد شیطانی است 

وی افزود: علم بدون ایمان یعنی جنایت، ایمان بدون علم هم یعنی عقب افتادگی؛ دشمن یعنی آمریکا و صهیونیست، سازش با آمریکا عقب نشینی از آرمان شهدا است؛ به جای کدخدا، خدا را باید دید. اعتماد به خدا به مثابه قدرت لایزال هستی شاخصه ای است که باید از شهدا درس بگیریم.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: از ولایت آمریکا باید به ولایت خدا پناه ببریم. در قضیه برجام ۱۰۰حق مسلم هسته ای ایران از بین رفت، چرا ما باید به اروپا اعتماد کنیم که از آنها فقط شعار دیدیم و عملی ندیدم. 

وی تاکید کرد: تقوا زمینه ساز جلب رحمت الهی است. عمل به واجبات وترک محرمات را از شهدا بیاموزیم، در مقابل دشمن تولید قدرت و بکارگیری قدرت با محوریت ولایت فقیه باید انجام گیرد، هر راهی که پشت سر ولایت نباشد، شیطانی است.

حجت الاسلام والمسلمین کعبی افزود: نیروهای مومن و انقلابی باید سازمان یافته و شبکه ای عمل کنند؛ شبکه حوزه های علمیه و شبکه مبلعین و روحانیون ایجاد شود؛ روحانیت اصیل نباید از نیروهای مومن و انقلابی عقب بماند.

 

 

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 3 =