حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

مسئولین به داد مردم برسند/ مرد فقیر شرمنده خانواده خود است

حضرت آیت الله نوری همدانی

حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: مردم باید در سفره خود مشاهده کنند که فقر و گرانی از بین رفته است؛ مرد فقیر شرمنده خانواده خود است؛ باید جامعه متعادل و متوازن و نزدیک به هم به وجود آورد؛ نه اینکه برخی سرمایه دار بوده و برخی در فقر به سر ببرند.

حضرت آیت الله نوری همدانی در درس خارج فقه در مسجد اعظم به موضوع فقر در جامعه اسلامی اشاره کرد و با بیان حکمت شماره سه نهج البلاغه، گفتند: امام علی علیه السلام فرمودند: «وَالْفَقْرُ یُخْرِسُ الْفَطِنَ عَنْ حُجَّتِهِ وَالْمُقِلُّ غَرِیبٌ فِی بَلْدَتِهِ/ و تهیدستى مرد زیرک را در برهان کُند مى سازد و انسان تهیدست در شهر خویش نیز بیگانه است». فقیر 

ایشان در ادامه حکمت ۵۶ نهج البلاغه را نیز مورد توجه قرار دادند و اظهار داشتند: حضرت فرمودند: «الْغِنَی فِی الْغُرْبَهِ وَطَنٌ وَ الْفَقْرُ فِی الْوَطَنِ غُرْبَهٌ/ توانگری در غربت چون در وطن ماندن است و درویشی در وطن، در غربت به سر بردن».

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که بلایی بزرگتر از فقر نداریم، ابراز داشتند: لقمان برای فرزند خود نقل کرد که من همه مصیبت ها را چشیدم و دیدم؛ ولی هیچ مصیبتی را از فقر بالاتر ندیدم.

این استاد برجسته حوزه با بیان این مطلب که اسلام با ظلم، جهل و فقر مبارزه می کند، خاطرنشان ساختند: مسئولین باید برای ریشه کن کردن فقر تلاش کنند؛ باید اشتغال و تولید درست کرده و فقر را از بین ببرند.

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه به حکمت ۱۵۴ نهج البلاغه اشاره و خاطرنشان کردند: أمیرالمؤمنین علیه الاسلام بیان داشتند: «الْفَقْرُ الْمَوْتُ الْأَکْبَرُ/ فقر و تنگدستى مرگ بسیار بزرگست (زیرا سختى مرگ یک بار است و سختى بى چیزى هر آن مشاهده می شود)».

ایشان ادامه دادند: همچنین حضرت امیر علیه السلام در جای دیگر فرمودند: «و قال علیه السلام لاِبْنِهِ مُحَمَّدِ ابْنِ الْحَنَفِیَّهِ : یَا بُنَیَّ، إِنِّی أَخَافُ عَلَیْکَ الْفَقْرَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنْهُ، فَإِنَّ الْفَقْرَ مَنْقَصَهٌ لِلدِّینِ! مَدْهَشَهٌ لِلْعَقْلِ، دَاعِیَهٌ لِلْمَقْتِ/ امام علیه السلام به فرزندش محمد بن حنفیه فرمود: فرزندم! از فقر بر تو مى ترسم پس از آن به خدا پناه ببر، چراکه فقر، هم دین انسان را ناقص مى کند و هم عقل را مشوش مى سازد و هم مردم را به او و او را به مردم بدبین مى کند».

این مرجع تقلید یادآور شدند: مردم باید در سفره خود مشاهده کنند که فقر و گرانی از بین رفته است؛ مرد فقیر شرمنده خانواده خود است؛ باید جامعه متعادل و متوازن و نزدیک به هم به وجود آورد؛ نه اینکه برخی سرمایه دار بوده و برخی در فقر به سر ببرند.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 11 =