حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

بررسی دقیق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواسته رهبری است

مسئول دبیرخانه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در اصفهان:

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان گفت: بررسی ما نباید خلاصه به متن بشود، باید گزاره های ارزش شناسی ودلایل را نیز در بررسی های خود مطرح کنیم، جمع بندی ما در اسرع وقت به سوی دبیرخانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در تهران ارسال می شود.

حجت الاسلام سید حسین مومنی در نشست هم اندیشی  بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که به میزبانی معاونت تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان در مرکز آموزش های کاربردی حوزه علمیه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: رهبرمعظم انقلاب  همانطور که می دانید در تاریخ ۲۲مهر سال جاری با یک ابلاغی سند را به سمت نخبگان وفرهیختگان دانشگاهی وحوزوی برگرداندند.

وی با بیان اینکه این سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  چندین سرفصل دارد که می توان به رسالت، افق و تدابیر سند اشاره کرد و گفت: تنظیم سند الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت یک کار مهمی است که درعصر حاضر انجام شده وشاید هزاران ساعت کار پژوهشی صورت گرفته تا اینکه سند به این مرحله رسیده است.

حجت الاسلام مومنی خاطرنشان کرد: چکش کاری و جمع کردن نظرات پیرامون این سند خواسته دبیرخانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و رهبر معظم انقلاب است.

وی تاکید کرد: در این سند باید بررسی ها صورت گیرد، مثلا پیشرفت بکاررفته دراین سند به چه معنا هست و شاخصه های عدالت و اقتصادی برای تمدن چیست و تفاوتش با دیگر شاخصه ها چگونه است همگی جز سوالاتی است که باید به انها پاسخ داد.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: ساختار ومحتوای سند الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت قطعا می تواند دچار اشکال باشد، مثلا مباحث معرفت شناختی در این سند مطدح نشده است که یکی از کلیدهای هستی شناسی است،ما در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اصول را نداریم واز مبانی یکدفعه به سراغ آرمان ها رفته ایم.

وی ابراز کرد: بررسی ما نباید خلاصه به متن بشود، باید گزاره های ارزش شناسی ودلایل را نیز در بررسی های خود مطرح کنیم، جمع بندی ما دراسرع وقت به سوی دبیرخانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درتهران ارسال می شود.

حجت الاسلام مومنی افزود: یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن هست این بوده که قرار هست این سند چه بکند و چه ارتباطی با قانون اساسی خواهد داشت که امیداوریم با برگزاری سلسله نشست هایی با حضور فضلا و نخبگان حوزوی در راستا ی تحکیم و تقویت تنظیم سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گام برداریم.

در ادامه این نشست دکتر هادی اکبرزاده، معاون علمی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اظهار کرد: ما برای پیشرفت کشور به یک نقشه راه نیاز داشتیم.

وی با بیان اینکه ما نیازمند یک الگوی بومی برای پیشرفت هستیم چرا که همه مدلهای توسعه ادعا دارند باعث خوشبختی انسان شده ولی نقطه تمایز الگوی اسلامی ما با دیگران در تعریف انسان و تبیین خوشبختی است گفت: در همه الگوها عرصه حیات را منحصر به دنیای فانی می دانند درحالی که این اعتقاد  با دید اسلامی در تناقض است.

اکبرزاده تصریح کرد: ما دارای ظرفیت ها و پتانسیل های متفاوتی هستیم، حداقل ۱۰ سالی است که سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز شده، برای نخستین بار از سوی رهبری در مجامع علمی  مطرح شد و در سال ۹۰ از سوی رهبری ۱۰ نفر از جوامع علمی به عنوان  شورای عالی تعیین شدند.

وی بیان کرد: این الگو باید مبتنی بر مبانی دینی متقن باشد و قادر باشد مسایل اساسی جامعه را حل کند، انعطاف پذیر بوده، قابلیت  فعال سازی ظرفیت ها و سرمایه های ملی داشته،  به واقعیت های جامعه نزدیک باشد، مورد پذیرش  بدنه فکری  و علمی کشور و  دارای مرزبندی  با الگوهای رقیب  و معارض  و مورد  اعتنای  اندیشمندان جهانی است.

معاون علمی سند الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت تاکید کرد: قبل از طراحی کامل سند الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت باید یک الگوی پایه تشکل می شد که کنفرانس های علمی از ۹۰ تا ۹۴  به این امر پرداخت.

وی ادامه داد: گام دوم اطلاع از تجارب نظری و عملی توسعه جهانی بود که اسناد کشورهای مختلف چون کشورهای چین، ژاپن کره، عربستان، قطر، ترکیه، سنگاپور،امریکا، برزیل، اندونزی، هند،مالزی و آلمان را در این زمینه  توسط گروهایی با حضور سفرای ایران بررسی کردیم.

اکبرزاده عنوان کرد: گام سوم تمرکز بر مسایل داخلی ایران بود، شناسایی ظرفیت ها و سرمایه ها و ترسیم آینده پژوهی در ایران براساس میراث عظیم تاریخی بود.

وی  احیای اهم مطالب و مشکلات کشور از دیگر اقدامات پیش نیاز تنظیم سند الگوی اسلامی ایرانی دانست و افزود: عدم تحقق عدالت  در نظام تصمیم گیری کشور،جایگاه و روابط نادرست نفت دراقتصاد، عدم بهره بندی  مناسب از ظرفیت ها، نقص چرخه و نظام نوآوری ،فقدان وضعف در  مفهوم معنویت، ضعف خودباوری  وعقلانیت جسمی وضعف خانواده محوری  و عدم اجماع درباره مفاهیم پایه سیاست از جمله مهترین مشکلات احصا شده در کشور بود.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − یک =