حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

استانی شدن انتخابات از خیانت های بزرگ به جمهوری اسلامی است

آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس هزینه حرف اول را می زند، لذا تشکل های مختلفی شکل می گیرد که باعث می شود معنویت و احتیاط در هزینه ها و درآمدها از سو ی کاندیداها کمرنگ شود که اتفاق شایسته ای نیست، انتخابات در جمهوری اسلامی یعنی انتخاب افراد سالم، صالح و نفوذ ناپذیر.

آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد در دیدار اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان، اظهار کرد: موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی از دوره های چهارم و پنجم مجلس مطرح بود، ولی تاکنون اجرایی نشده و به نظر می رسد اجرایی نشدن آن لطف خدا بوده، چون اجرای چنین طرحی یکی از خیانت های بزرگ به جمهوری اسلامی است.

مدیر حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: بعضا دیده می شود نمایندگانی در مجلس هستند که وقتی یک دوره رای می آورند، عملکرد شایانی ندارند و همین امر باعث می شود تا حس کنند دوره های بعدی رای نمی آورند، از این رو به دنبال چنین طرح هایی می روند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان افزود: با تصویب چنین طرحی با دسته ها و گروه هایی مواجه می شویم که هم پول دارند و هم از خرج کردن پول زیاد از منابع مختلف و شبهه ناک ابایی ندارند و احتیاط نمی کنند، از سویی دیگر رقبایی که می خواهند با احتیاط وارد این موضوع شوند، نمی توانند هزینه آنچنانی داشته باشند و با توجه به اینکه شناخت در شهرستان های مختلف کم رنگ می شود، رقابت از دایره عدالت خارج می شود و این اتفاق خیلی به صلاح کشور نیست.

وی ادامه داد: بعضا برای تصویب این طرح این گونه توجیه می کنند که پول کمتری هزینه می شود، در حالی که باید از آنها پرسید چگونه هزینه تبلیغات یک کاندیدای شهرستانی با هزینه تبلیغات یک کاندیدای استانی برابر است؟

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: در چنین شرایطی که هزینه حرف اول را می زند، تشکل های مختلفی شکل می گیرد که باعث می شود معنویت و احتیاط در هزینه ها و درآمدها کمرنگ شود که اتفاق شایسته ای نیست.

نماینده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان همچنین با اشاره به این که اگر رقابت عادلانه باشد، در اصفهان انسان های متدین همیشه در انتخابات جلو هستند، گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی یعنی انتخاب افراد سالم، صالح و نفوذ ناپذیر و اصفهان می تواند در معرفی چنین افرادی به کشور یک الگو باشد.

این طرح خلاف منویات رهبری است

وی به منویات رهبری درخصوص اهمیت شناخت در انتخابات اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری همواره بر شناخت مردم نسبت به آنهایی که می خواهند انتخاب کنند تاکید دارند، در حالی که با استانی شدن انتخابات چگونه فردی که در نایین کاندیدا می شود، مورد شناخت مردم مثلا فریدن یا فریدونشهر قرار می گیرد؟

آیت الله طباطبائی نژاد بیان کرد: موافقان این طرح می گویند اگر انتخابات نمایندگان مجلس استاتی شود، نمایندگان به جای پرداختن به مسائل حوزه انتخابیه به قانونگذاری می پردازند، در حالی که این طرح انگیزه را از نمایندگان برای فعالیت در حوزه انتخابیه می گیرد.

وی اظهار کرد: در صورت اجرایی شدن چنین طرحی، چطور فردی که به ۲۰ درصد رای شهرستان انتخابیه خودش نیاز دارد و ۸۰ درصد رای مردم دیگر شهرستان ها، می تواند برای حوزه انتخابیه خود فعالیت کند؟

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان همچنین افزود: بعضا گفته می شود در برخی شهرستان ها چهره های ملی و قوی دیده نمی شود و با استانی شدن انتخابات، افرادی به مجلس راه پیدا می کنند که در تمام استان شناخته شده باشند، در حالی که در پاسخ به این افراد باید  گفت افرادی هستند در شهرستان های دورافتاده که اکنون در مجلس هستند و خیلی قوی تر از برخی وزرا و نمایندگانی فعالیت می کنند که چهره ملی هستند.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 1 =