حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

تقدیر آیت الله العظمی مکارم از طلاب جهادی/ تضعیف مبانی دینی مردم خیانت است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

از کسانی که در این سیل واقعا به میدان آمدند، تشکر می کنیم؛ باید از جوانان، طلاب و فضلا که به میدان آمده و خوش درخشیدند، قدردانی کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم با اشاره به اینکه هنوز مسئله سیل در کشور مطرح است، اظهار داشتند: در ابتدا باید از کسانی که در این سیل واقعا به میدان آمدند، تشکر کنیم؛ باید از جوانان، طلاب و فضلا که به میدان آمده و خوش درخشیدند، قدردانی کرد. تقدیر آیت الله

ایشان ابراز داشتند: وقتی در تصاویر مشاهده می کنیم که این طلاب برای راحتی مردم تا چه مقدار داخل گِل رفته اند، افتخار می کنیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: ما نیز در کنار مبلغ ۳۵۰ میلیون تومانی که برای سیل زدگان کمک کرده ایم، گروه ۵۰ نفره ای از جوانان فاضل حوزه به همراه ۷۰ میلیون تومان به این مناطق فرستادیم و مقرر شد ۱۰ روز در این منطقه مانده و در کنار کمک به سیل زدگان، وسائلی را نیز تهیه نمایند.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به انگیزه این خدمات، تصریح کردند: اگر نگوییم صددرصد انگیزه این خدمات دینی است، حداقل ۹۵ درصد آن دینی است؛ اینجاست که ارزش این کارها مشخص می شود که این افراد بر اساس مبانی مذهبی خدمت می کنند؛ اما اشخاصی نیز مبانی مذهبی مردم را تضعیف کرده اند که این کار، خیانت است.

معظم له با اشاره به اینکه خدمات اولیه برای سیل زدگان انجام شده است، اذعان داشتند: پس از خدمات اولیه، دو مسئله مهم وجود دارد؛ اولی موضوع مسکن است که باید به سیل زدگان داده شود؛ برخی پیشنهاد کردند که در کشور ۱۰۰ هزار مسجد وجود دارد و اهالی هر مسجد، متعهد شوند که یک خانه برای سیل زدگان بسازند و مشکلات حل می شود که پیشنهاد خوبی است؛ لذا اگر بخواهیم با پول دولت کار مسکن سازی انجام دهیم، به طول خواهد انجامید. تقدیر آیت الله

این مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: مسئله دیگر آنکه نباید برای خانه های سابق خرج زیادی کرد؛ البته موقتا باید درست شود؛ اما این خانه ها دیگر خانه نخواهد شد؛ برخی از این خانه ها در حاشیه رودخانه ها بوده و همیشه در خطر است؛ باید در مکان امن برای آنان خانه ساخته شود.

ایشان در ابتدای درس به روایتی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) اشاره کردند و گفتند: رسول اکرم(ص) در این حدیث فرمودند: «أَرْبَعٌ إِذَا کُنَّ فِیکَ فَلاَ عَلَیْکَ مَا فَاتَکَ مِنَ اَلدُّنْیَا حِفْظُ أَمَانَهٍ وَ صِدْقُ حَدِیثٍ وَ حُسْنُ خَلِیقَهٍ وَ عِفَّهُ طُعْمَهٍ/ چهار چیز است که اگر داراى او باشى ضررى بر تو نیست اگر چه از دنیاى تو هر چه کاسته شود و آنها حفظ‍‌ امانتست و راستگوئیست و خوش خلقى است و عفّت ورزیدنست».

این مرجع تقلید اظهار داشتند: حدیث به این کوتاهی، برنامه و دستوری جامع است که اگر عمل شود، زندگی انسان و جامعه را زیر و رو خواهد کرد.

این استاد برجسته حوزه ابراز داشتند: عمل به این حدیث سخت است؛ اما انسان اگر نتوانست، باید مرحله به مرحله به آن عمل نماید؛ اگر تدریجا هم عمل کرده و در پایان کامل شود، افتخاری است؛ البته حکم این است که مطلقا عمل شود.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =