حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

دانش سیاسی از الزامات عالم به زمانه بودن است

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد:

مدیر حوزه علمیه اصفهان در اختتامیه دوره تربیت مربی سیاسی ویژه طلاب اصفهانی، گفت: هر سیاستی به غیر از سیاست دینی، سیاست شیطان است، دانش سیاسی از الزامات عالم به زمانه بودن است.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد اظهار کرد: تحول در حوزه به این معنی است که یک روحانی علاوه بر اینکه مباحث حوزوی را درست و کامل بخواند، عالم به زمانه باشد و مسائل روز  را هم بداند و آگاه باشد تا به طرز صحیح هدایت کند.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: وظیفه ما روحانیون هدایت است؛ هدایت بدون اینکه ما به راه آگاهی داشته باشیم، امکان پذیر نیست؛ اگر بخواهیم مردم را از نظر سیاسی هدایت کنیم باید سیاست دنیا و سیاست دین را بدانیم.

وی افزود: سیاست به معنای تدبیر درامور به صورت صحیح است. در دعاها برای اهل بیت(ع) آورده شده است ساسه العباد، لذا اصول سیاسی و سیاست مداری متعلق به انبیا و اهل بیت است

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: کار اصلی عالم این است که هدایت را براساس آگاهی انجام دهد؛ انبیا و اولیای خدا باهدف هدایت عالم با سیاست صحیح، مبعوث شده اند و سیاست کلی همه انبیا یکی است، گرچه ممکن است روش ها و جزئیات آنها با یکدیگر متفاوت باشد.

نماینده ولی فقیه در اصفهان ادامه داد: باید بدانیم سیاست یک امر ذوقی است و صرفا با چند کلاس آموزشی سیاست مدار نمی شویم، اگر واقعا می خواهید مردم را به سمتی هدایت کنید که دشمن را بشناسند، باید خیلی مطالعه کنید.

مدیر حوزه علمیه اصفهان با تاکید بر این که باطل چون کف روی آب از بین رفتنی است، ابراز داشت: استاد سیاست باطل، شیطان است، افراد متمسک به سیاست باطل بسیار قوی عمل کرده، پس ما باید برای مقابله با آنها قوی عمل کنیم.

آیت الله طباطبایی نژاد ابراز کرد: شیطان برای فریب دادن انسان ها سیاست های متفاوت و فوق العاده ای دارد؛ از امام باقر(ع) نقل شده است که شیطان می گوید اگر انسان سه کار «غرور نفس، گناه خود را کم بشمارد و کار خوب خود را زیاد بپندارد» انجام دهد، هرگز دیگر اعمالشان نزد خداوند قبول نیست.

وی اذعان کرد: شناخت دشمن و ویژگی های دشمنان به طور کامل در قرآن بیان شده است؛ در آیات ۱۱۷، ۱۱۸ و ۱۱۹  آل عمران می فرماید، کافران هیچگاه با شما مسلمین خوب نخواهند شد، هرگز اسرار خود را به دشمنان نگویید، دشمنان دوست دارند ما در سختی باشیم و گاهی بغض های دشمنان علیه مسلمین در زبانشان مشخص می شود، ولی آنچه در دل های آنها از کینه هست، بزرگتر است.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: اگر برخی از مسلمین به این نکات توجه ندارند یا عقل ندارند یا دین، بهترین نوع آموزش دشمن شناسی و سیاست را قرآن به ما آموخته است، خداوند می فرماید در مقابل با کیدهای دشمنان رعایت تقوای الهی و استقامت کنید.

وی ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری درباره سیاست خارجه از قرآن کریم استخراج شده است، لذا روش شناسی حرکت دشمن، شناخت ویژگی های دشمن و تحلیل صحیح را باید آموخت.

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: مسئله اصلی ما این است که سیاست دینی را بفهمیم، البته باید تاریخ معاصر و اسلام و مشروطه را خوب بخوانیم؛ شرط اول هدایت، علم و آگاهی و دوم تقوا است

نماینده ولی فقیه در اصفهان با بیان این که عالم به زمانه بودن شرط یک هدایت دینی است، بیان کرد: هر سیاستی به غیر از سیاست دینی، سیاست شیطان است.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − نوزده =