حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

انتقاد آیت‌الله العظمی مظاهری از تعیین مجازات زندان برای مهریه

حضرت آیت‌الله مظاهری:

حضرت آیت الله مظاهری با انتقاد از تعیین مجازات حبس برای برخی از موضوعات نظیر مهریّه، گفتند: بدون شک، قاطعیّت در امر قضاوت لازم است، امّا قضّات محترم باید در تعیین نوع مجازات، مفاسد آن را نیز در نظر بگیرند.

حضرت آیت‌الله مظاهری در دیدار رئیس کل و معاونین دادگستری استان اصفهان که به مناسبت هفتۀ قوۀ قضاییّه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و نام شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و تجلیل از خدمات ایشان به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، گفتند: پذیرش مسئولیّت در دستگاه قضایی و تلاش برای گسترش عدالت در جامعه، اگرچه از سویی بسیار حسّاس و خطیر است، امّا از آنجا که از سوی دیگر زمینه‌ای برای گره‌گشایی از مردم و خدمت به خلق خداست، ارزش و منزلت والایی دارد.

ایشان در این زمینه با اشاره به تأکید فراوان آیات و روایات بر ضرورت خدمت به مردم و گره‌گشایی از امور و مشکلات آنان، تصریح کردند: خشنود ساختن بندگان خداوند، خصوصاً رساندن حق به صاحبان آن و به ویژه احقاق حقّ مظلومان، از نظر تعالیم دینی اجر و ثواب فراوانی دارد و سبب خشنودی خداوند و اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» می‌شود.

معظم له در ادامۀ با بیان اینکه فراوانی تعداد زندانیان، زیبندۀ نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، به برخی از مشکلات جاری در زندان‌ها اشاره کرده و افزودند: امیدواریم روزی فرا برسد که با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اساسی و اصلاحات ساختاری قوّۀ قضائیه و نیز با گسترش اخلاق اسلامی در بین مردم، شاهد تخلیۀ زندان‌ها باشیم.

 این مرجع تقلید با نکوهش و انتقاد از تعیین مجازات حبس برای برخی از موضوعات نظیر مهریّه، اظهار داشتند: بدون شک، قاطعیّت در امر قضاوت لازم است، امّا قضّات محترم باید در تعیین نوع مجازات، مفاسد آن را نیز در نظر بگیرند و با نیّت گره‌گشایی از کار مردم و حلّ معضلات اجتماعی، در حدّ امکان با عطوفت و مهربانی، به صدور حکم مبادرت نمایند.

حضرت آیت الله مظاهری با تشکّر از خدمات رئیس و اعضای شورای قضایی استان و همۀ کسانی که با نیّت خالصانه و تلاش صادقانه، سعی در اصلاح امور قضایی و خدمت به مردم و گره‌گشایی از کار آنان دارند، مسئولان قضایی را به اخلاص و توجّه به سنگینی وظیفه و توسّل به ائمّۀ طاهرین«سلام‌الله‌علیهم» برای موفقیّت در مسئولیّت و خدمت به ملّت توصیه کردند.

 در این دیدار، آقای حبیبی رئیس کلّ دادگستری استان اصفهان، گزارش کوتاهی از برخی برنامه‌ها و اقدامات دستگاه قضایی استان ارائه کرد.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − ده =