حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

بودجه قوه قضائیه از بودجه دولتی جدا شود

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد:

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با اشاره به ضرورت استقلال مالی قوه قضائیه گفت: وابستگی بودجه قوه قضائیه به دولت غلط است و لازم است تا حداقل قسمتی از این بودجه به صورت مستقل به این دستگاه اختصاص یابد.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در دیدار مدیرکل دادگستری استان اصفهان، دادستان و اعضاء شورای معاونین دادگستری استان و رؤسای سازمان های وابسته به قوه قضائیه در استان اصفهان با گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: دستگاه قضایی باید از نظر مالی مستقل شود چراکه وابستگی بودجه این دستگاه مهم به دولت کاملاً غلط است.

وی افزود: امیدوار هستیم ریاست جدید قوه قضائیه، این موضوع را پیگیری کرده تا حداقل بخشی از بودجه این قوه، به صورت قانونی از بودجه دولتی جدا شود تا بتواند با استقلال مالی، با تخلفات دولتی برخورد قاطع داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر از عملکرد قوه قضائیه در اصفهان رضایت دارم، گفت: بر اساس منویات امام و رهبری زندان اصفهان به سمت دانشگاه شدن و محلی برای اصلاح زندانیان حرکت کرده و از ظرفیت خیران برای بهبود وضعیت آنان استفاده شده است.

وی با انتقاد از به زندان افتادن آقایان به واسطه توانایی نداشتن برای پرداخت مهریه عنوان کرد: بهتر است راهکاری برای پیشگیری از این موضوع فراهم کرد و برای مثال قوانینی جهت پرداخت مهریه در ابتدای ازدواج بر اساس توان مرد تعیین تا میزان ورودی به زندان نیز به مرور کاهش یابد.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به ضرورت مدارا با مردم یادآور شد: باید در اجرای قوانین به گونه ای رفتار کنیم که علاوه بر رعایت قوانین و تخلف نکردن، متخلفان به میزان لازم تنبیه شوند چراکه ممکن است هر کسی خطا کند.

وی با بیان اینکه باید به گونه ای کار کرد که خداوند از ما راضی باشد، گفت: لازم است دادگاه ها تا حد توان درباره پرونده ها تحقیق کنند نه اینکه پرونده به دادگاه تجدید نظر و یا بدوی ارجاع داده شود، همچنین برای تسریع در رسیدگی ها باید هر یک از پرونده ها نظم دهی و تنظیم شود.

مدیرکل دادگستری استان اصفهان در این جلسه با بیان اینکه ۷۰۰ قاضی در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: در سال گذشته یک میلیون پرونده رسیدگی شده است که در اصل، ۵۰۰ هزار پرونده ثبت اولیه انجام شده و وارد دادگستری شده است و ما بقی این تعداد، ثبت های مکرری است که برای پرونده ها صورت می گیرد.

در ادامه مدیران سازمانها و ادارات دادگستری و معاونین به بیان گزارشی از فعالیت های خود ارائه نمودند.

 

 

حوزه علمیه اصفهان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =