حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

آغاز صدور مدرک سطح ۴ در حوزه علمیه اصفهان

حجت الاسلام حسنعلی فروغی:

با توجه به درخواست مکرر طلاب حوزه علمیه اصفهان و تلاش مجدانه مسئولین، مجوز صدور مدرک سطح 4 برای مرکز مدیریت حوزه علمیه استان اصفهان میسر شد.

حجت الاسلام حسنعلی فروغی در گفتگو با خبرگزاری حوزه علمیه اصفهان ابراز کرد: با توجه به صدور مدرک سطح ۳ توسط حوزه علمیه اصفهان برای طلاب معززی که دارای شرایط اخذ مدرک بوده اند، حسب درخواست این عزیزان و تلاش های زیادی که انجام شد، مجوز صدور مدرک سطح ۴ برای اصفهان توسط شورای عالی حوزه های علمیه نهایی گردید.

وی افزود: طلاب معزز برای اخذ مدرک سطح ۳ باید دارای شرایطی مثل معمم دائم بودن، کسب معدل بالای ۱۴و اتمام دروس کتبی و شفاهی پایه ۱ تا ۱۰ باشند تا در مرحله بعد به ارائه موضوع و نگارش رساله و نهایتا بعد از انجام دفاع رساله خود، مدرک سطح ۳ را اخذ نمایند.

مسئول واحد مدارج علمی حوزه علمیه اصفهان گفت: لازم به ذکر است که طلابی که در مراکز تخصصی مشغول به تحصیل در سطح کارشناسی ارشد می باشند نیز می توانند با ارائه ریز نمرات توسط موسسه و نگارش رساله، مدرک تخصصی خود را دریافت نمایند.

ایشان در ادامه بیان کرد: با توجه به اخذ مجوز صدور مدرک سطح ۴ از شورای محترم عالی حوزه های علمیه، در حال آماده سازی زمینه ها و معرفی اساتید آن هستیم و طی اعلامی که انجام خواهد شد به امر ثبت نام متقاضیان عزیز خواهیم پرداخت.

حجت الاسلام حسنعلی فروغی گفت: اخذ مدرک سطح ۴ نیز مثل سطح ۳ دارای شرایطی است. طلاب معزز باید حتما مدرک سطح ۳ خود را دریافت کرده باشند و معمم دائم باشند و علاوه بر این شرایط باید تقریرات ۴ سال از درس خارج فقه و اصول یکی از اساتید را نیز ارائه کنند.

وی افزود: طلاب محترم برای هر سال باید تقریرات ۱۱۰ جلسه از درس فقه و ۱۱۰ جلسه از درس اصول را ارائه نمایند و پس از ارزیابی در مصاحبه شفاهی نیز شرکت کنند که جمعا ۴ دوره تقریرات و ۴ مصاحبه فقه و اصول طی چهار سال توسط اساتید انجام خواهد شد. در صورت کسب امتیاز لازم ایشان می توانند به ارائه موضوع و نگارش رساله و نهایتا دفاع از رساله بپردازند.

ایشان خاطرنشان کرد: رساله سطح ۴ باید حداقل دارای ۱۲۰ صفحه باشد و برخلاف رساله سطح ۳ که صرفا جمع آوری مطالب بود، باید مشتمل بر نظرات محقق و بیان ادله وی باشد.

حجت الاسلام حسنعلی فروغی در پایان گفت: طلاب عزیزی که در رشته های تخصصی حضور دارند برای سطح ۴ نیاز به دو دوره مصاحبه خواهند داشت و بعد از آن رساله خود را ارائه می دهند و مدرک تخصصی دریافت می کنند. اما اگر بخواهند مدرک فقه و اصول را دریافت کنند، دو مصاحبه دیگر نیز از ایشان اخذ می گردد.

 

 

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + نوزده =