حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

بسیاری از طلاب و روحانیون ، فشار معیشتی کمرشکنی را تحمل می کنند

حجت الاسلام و المسلمین حسین بنیادی:

نائب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین تصریح کرد: به جهت شرایط حاد اقتصادی چند سال اخیر، بسیاری از طلاب و روحانیون در وضعیت کنونی، فشار معیشتی کمرشکنی را تحمل می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسین بنیادی با اشاره به لزوم توجه مسئولان کشور برای کاستن از حجم بالای مشکلات معیشتی و اقتصادی اقشار مختلف مردم به ویژه طبقات آسیب پذیر و کم برخوردار جامعه ابراز داشت: رکود و تورم شدید در سال های اخیر باعث شده اقشار مختلف جامعه در گذران زندگی معمولی خود نیز با مشکل جدی روبرو باشند، چه برسد به این که یک وقت مشکل خاص و غیرمترقبه هم پیش بیاید که طبعاً شرایط سخت تر هم می شود. فشار

وی افزود: در این بین، اقشار آسیب پذیر به مراتب در مضیقه و فشار بیشتری هستند و به اذعان بسیاری از مردم و گروه ها و نهادهای مختلف در حال حاضر، عموم حوزویان ضعیف ترین وضعیت مالی را دارند و این در حالی است که با آبرو و عزت نفس بالایی، گذران زندگی می کنند.

استاد حوزه علمیه قم همچنین گفت: در چنین شرایطی متاسفانه زمینه برای هجرت و تبلیغ طلاب نیز کمرنگ تر از قبل شده و به طور خاص، در حال حاضر امکان هجرت طلاب توانمند و مستعد به خارج از قم چندان وجود ندارد و لذا در این اوضاع و احوال از نهادهایی که می توانند مساله هجرت را بسترسازی و زمینه سازی کنند، انتظار می رود که بیش از پیش نقش آفرین باشند تا از این وضع فعلی و فشار کمرشکنی که در زندگی بسیاری از طلاب و روحانیون وجود دارد، تا حدی خارج شویم.

وی بیان داشت: متاسفانه مشکلات اقتصادی، آثار نامناسبی بر وضعیت تحصیل و آموزش طلاب هم داشته و انتظار است کسانی که در نظام جمهوری اسلامی متولی امور هستند، نگاه کلانی به جامعه به خصوص اقشار آسیب پذیر داشته باشند و در جهت کاستن از مشکلات معیشتی همه مردم و از جمله طلاب، تمام تلاش و همت خویش را مصروف بدارند.

وی افزود: به یاری خدای متعال با برنامه ریزی مناسب در همین اوضاع سخت و دشوار می توان، به طور موقت هم شده راه حل هایی را مورد توجه قرار داد تا ان‌شاءالله در بلندمدت، شاهد اخبار بهتری در زمینه اقتصاد و معیشت مردم باشیم.

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + سه =