حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

تفاوت نگاه اسلام و نگاه غرب به کار و تلاش

حجت الاسلام خطاط:

حجت الاسلام خطاط نگاه اسلام را به کار و تلاش متفاوت از نگاه سبک زندگی غربی دانست و گفت: نگاه اسلام به تلاش و کار و کوشش حتی اگر نیاز و توقع اقتصادی نداشته باشیم نگاه متفاوتی است

حجت الاسلام عبدالامیر خطاط پیرامون سلسله مباحث سبک زندگی اسلامی ماه رمضان، با اشاره به آیه ۳۹ سوره مبارکه نجم که می فرماید: “لیس للانسان الا ما سعی” در خصوص فوائد و آثار دنیوی و اخروی کار و تلاش اظهار کرد: آیه ۳۹ سوره نجم، آیه ای بسیار کوتاه و مختصر و از آیات کلیدی در زندگی مادی و معنوی انسان است که زندگی دنیا و آخرت و مادیات و معنویات را در گرو تلاش و فعالیت بیان کرده است.

وی افزود: متاسفانه سبک زندگی غربی که کم و بیش در جامعه ما نفوذ کرده است، نگاه متفاوتی به این موضوع دارد و کارگریزی، دوری از تلاش و فعالیت در این سبک زندگی به چشم می خورد.

معاون آموزش حوزه علمیه اصفهان، نگاه اسلام را به کار و تلاش متفاوت از نگاه سبک زندگی غربی دانست و عنوان کرد: نگاه اسلام به تلاش و کار و کوشش حتی اگر نیاز و توقع اقتصادی نداشته باشیم، نگاه متفاوتی است و اگر در تاریخ بشر بررسی کنیم زاهدترین، بی رقبت ترین و کم توقع ترین افراد نسبت به زندگی دنیا بی شک پیشوایان معصوم(ع) بوده اند.

وی اضافه کرد: پیامبر رحمت، امیرالمومنین، حضرت زهرا سلام الله علیهم و سایرامامان و پیامبران بی رقبت ترین افراد نسبت به امور دنیا بودند، اما در عین حال پرتلاش ترین و پرفعالیت ترین افراد در کار و تلاش بودند و کار آنها بیش از دیگران بود.

حجت الاسلام خطاط تاکید کرد: مسئله کار را نباید تنها از دریچه اقتصادی دید، بلکه برخی از دانشمندان که فوائد کار را بررسی کرده اند تا بیش از ۲۰ خاصیت برای کار بیان کرده و لذا کار و تلاش در جهات اخلاقی، معنوی، سلامت جسمانی، نشاط اجتماعی و جهات دیگر نیز نقش دارد.

 

 

 

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =