حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

دستگیری مجرمان در دستگاه قضا نشان از وجود نظارت است

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد:

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان گفت: در قوه قضائیه کمال دقت و نظارت برای گزینش، به‌کارگیری و کنترل قضات انجام می‌شود اما با این وجود گاهی مسئله‌ای همانند «طبری» رخ می‌دهد اما این نباید باعث ایجاد خلل در مابقی امور و زیر سؤال رفتن خدمات دیگر شود و همین افشا و دستگیری مجرمین در داخل دستگاه قضا نشان از حساسیت و وجود نظارت است.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در جلسه ستاد بزرگداشت بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی و ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه که به دعوت شورای هماهنگی اسلامی استان اصفهان برگزار شد ضمن تسلیت سالگرد حادثه هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی و یاران او و امام(ره)، گفت: شهید بهشتی توانست در همان دوران کوتاه ولی با عزت مسؤولیت خود پایه‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران را محکم کند. قضا

امام جمعه اصفهان با اشاره به مشکلات قانون‌گذاری و عدم وجود قانون کامل در بسیاری از امور در ابتدای تشکیل حکومت اسلامی افزود: شهید بهشتی در این ایام و دوران کوتاه، برای شکل‌گیری و حرکت صحیح قوه قضائیه دستورالعمل‌هایی را مشخص و صادر کرد که نباید فراموش شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان ادامه داد: همه ما باید قدردان خدمات و تفکر شهید بهشتی باشیم و بدنه قوه قضاییه و قضات نیز باید راه این عزیز را ادامه بدهند.

وی با بیان این‌که اکنون عدالت اجتماعی در دل روستا‌ها نیز وجود دارد، تشریح کرد: عدالت اجتماعی را باید نسبت به قبل مقایسه کنیم، اکنون نسبت به اوایل انقلاب اسلامی پیشرفت عدالت اجتماعی چشم‌گیر بوده اما هنوز عقبیم و کاستی‌های زیادی موجود است که باید برطرف شود و مردم به حق واقعی خود برسند. قضا

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد بازداشت مجرمین و مجازات و رد مال آن‌ها را نمونه بارز اجرای عدالت دانست و شرایط کنونی قوه قضائیه را نیز مطلوب توصیف کرد و افزود: با انتصاب آیت‌الله رئیسی راه و خواسته‌های شهید بهشتی رونق بیشتری گرفته که جای خوشنودی دارد و ما نیز وظیفه کمک به این دستگاه را داریم که با این پیشرفت و با کمک مردم، فساد از جامعه کاسته و عدالت در جامعه، بیشتر فراگیر می‌شود.

امام جمعه اصفهان گفت: عده‌ای معترض شدند که چرا در قوه قضاییه مسأله‌ای همانند «طبری» رخ داده است، قطعاً این امر پسندیده نیست و باعث نگرانی است اما باید بدانیم حتی در اصلی‌ترین انتخاب‌های ما همانند انتخاب همسر برای فرزندانمان، که با دقت و حساسیت فراوان انجام می‌شود گاهی اوقات پس مدتی به شکست می‌رسد و در طول تاریخ و از زمان صدر اسلام شاهد بودیم که چه بسیار انتخاب‌های درستی توسط پول و مادیات گمراه شدند. قضا

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان اضافه کرد: دقت و نظارت‌ها زیاد است و در قوه قضائیه هم کمال دقت برای گزینش و به‌کارگیری قضات انجام می‌شود اما با این وجود گاهی اوقات این شرایط به وجود می‌آید؛ اما این نباید باعث ایجاد خلل در مابقی امور و زیر سؤال رفتن خدمات دیگر شود و همین افشا و دستگیری مجرمین در داخل دستگاه‌ها نشان از وجود نظارت است.

وی در ادامه اشاره‌ای به حادثه ششم تیر و ترور نافرجام مقام معظم رهبری کرد و افزود: لطف خدا شامل کشور و امت اسلام شد و خداوند ایشان را برای همه اسلام و انقلاب حفظ کرد که باید شکرگزار خداوند باشیم.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد در ادامه با اشاره به هفته افشا و بازخوانی حقوق بشر آمریکایی تشریح کرد: آمریکایی‌ها باید خجالت بکشند که در خصوص موضوع حقوق بشر صحبت کنند؛ ظلم و ستم و جنایات بی‌شمار آمریکا در تمام جهان پراکنده شده است و کشور ما از ده‌ها سال تاکنون همواره مورد ظلم این سیاستمداران انسان‌نما و دیگر مستکبران قرار داشته است.

امام جمعه اصفهان جانبازی مقام معظم رهبری در ششم تیر، شهادت شهید بهشتی و ۷۲ نفر از یاران ایشان در هفتم تیر، شهادت شهید صدوقی در ۱۱ تیر، حمله شیمیایی به سردشت که و شهادت ۲۰۰ نفر از مردم این شهر و شهادت عده زیادی از هم‌وطنان ما در حادثه انهدام هواپیمای مسافربری توسط ناوگان آمریکا در ۱۲ تیر را علت نام‌گذاری ۶ تا ۱۲ تیر به نام هفته افشاء و بازخوانی حقوق بشر آمریکایی خواند و افزود: همه این جنایات توسط آمریکای جنایتکار صورت گرفته که فقط چند مورد آن در یک هفته قرار گرفته است .

وی در پایان بیان داشت: خدا را شکاریم که دولت و ملت دست در دست یکدیگر سبب شدند که بیماری کرونا در کشور تا حدی کنترل شود و مردم باید دستورات بهداشتی را  همچنان برای سلامتی خودشان به صورت جدی انجام دهند تا انشا الله این بیماری ریشه کن شود و ملت و حکومت سرافراز شوند.

در ابتدای این جلسه رئیس شورای هماهنگی اسلامی استان اصفهان ضمن تشریح برنامه‌های هفته قوه قضائیه که از یکم تا هفتم تیر ماه برگزار می‌شود و همچنین برنامه‌های دهه کرامت، پیرامون هفته افشاء و بازخوانی حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: این هفته که از ششم تیر لغایت ۱۲ تیرماه سالروز جنایات آمریکا و یارانشان در طی سالیان گذشته است.

محمدعلی احمدی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خصوص بحث حقوق بشر می‌فرمایید:(آمریکایی‌ها حق ندارند درباره‌ی حقوق بشر حرف بزنند؛ چون‌ دولت آمریکا بزرگ‌ترین نقض‌کننده‌ی حقوق بشر در دنیا است؛ ما مدّعی هستیم، ما از آن‌ها سؤال می‌کنیم، ما گریبان آن‌ها را می‌گیریم در پیشگاه دادگاه افکار عمومی دنیا؛ و آن‌ها جوابی ندارند) از همین رو ۵۰ پرسش از آمریکا و جبهه استکبار مطرح است و ۱۰ محور اصلی نیز در دستور کار است؛ در این خصوص جلسات متعدی برگزار شد و از نظرات و کمک‌های دستگاه‌ها استفاده خواهیم کرد. قضا

وی تشریح کرد: سالروز رحلت امام خمینی (ره) اولین مراسمی بود که به صورت رسمی در سال جدید با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی انجام شد، مراسمی‌هایی نیز ۶ و ۷ تیرماه در خصوص هفته افشاء و بازخوانی حقوق بشر آمریکایی و گرامیداشت هفته قوه قضائیه در شهرستان اصفهان و دو شهرستان اردستان و شهرضا برگزار خواهد شد.

علی اصفهانی دادستان اصفهان در این جلسه پیرامون رویکرد دستگاه قضایی اظهار داشت: رویکرد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران از بدو انقلاب،  با معماری که شهید بهشتی پایه‌گذار آن بود، این است که در حکومت اسلامی قضاوت اسلامی نیز صورت بگیرد، از ابتدا انقلاب تلاش‌های زیادی برای پایه‌گذاری دستگاه قضایی در شأن جمهوری اسلامی انجام شد ولیکن در این مسیر توقف‌هایی صورت پذیرفت و نتوانستیم به تمام اهداف برسیم.

دادستان استان اصفهان ادامه داد: با انتصاب آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضا، ارزش‌های اسلامی که هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود مجدداً در حال احیا است که در دل مردم سبب امیدواری شده است؛ هدف دستگاه قضایی تحقق عدالت اجتماعی و رسیدن افراد به حق خودشان است، این هدف محقق نخواهد شد مگر با مبارزه با فساد و در حقیقت تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد دو روی یک سکه هستند، اگر زمینه تحقق عدالت اجتماعی آماده نشود کار به سرانجام نمی‌رسد، شعار رئیس جدید دستگاه قضا نیز بر همین اساس بود.

وی با اشاره به متن حکم انتصاب آیت‌الله رئیسی توسط مقام معظم رهبری ادامه داد: مقام معظم رهبری در طی این حکم هشت توصیه مهم به رئیس دستگاه قضا داشتند، یکی از این توصیه‌ها انقلابی و مردمی بودن و همچنین مبارزه با فساد در دستگاه قضا است، هر جا که مردم در صحنه بودند و از ظرفیت آنان استفاده شد موفقیت‌های چشمگیری به دست آمد و هرکجا که مردم کنار گذاشته شدند با شکست مواجه شدیم، آن موقع قضاوت ارزش دارد که بر مبنای اصول انقلاب که همان احکام اسلام است باشد؛ توصیه دیگر مقام معظم رهبری برای تحول در دستگاه قضا، برخورد قاطع قضایی بدون ملاحظه این و آن است.

اصفهانی تشریح کرد: هر کجا که دلیل و مستند قوی باشد دستگاه قضایی هیچ ملاحظه‌ای نخواهد داشت و بدون چشم‌داشت به پست و مقام با آن برخورد می‌کند، در طول ۱۵ ماه گذشته آیت‌الله رئیسی نشان دادند که چه در دستگاه قضا و چه در خارج آن با فساد مبارزه خواهند کرد.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ نیز رئیس دستگاه قضا سه مؤلفه را برای دستگاه قضا در دستور کار قرار داد، اولین مؤلفه حفظ کرامت انسانی است، دومین مؤلفه مبارزه بی‌امان با فساد است که لازم است بسترهای فساد زا اصلاح شود، سومین اولویت دستگاه قضا نیز رفع موانع تولید و حمایت از تولیدکنندگان در سال ۹۹ است.

دادستان استان اصفهان گفت: دستگاه‌های مختلف باید یاری‌رسان دستگاه قضا باشند تا امر قضاوت به درستی انجام شود و دستگاه قضایی بتواند به اهداف خود برسد.

حجت‌الاسلام رمضان‌علی معتمدی نیز در این جلسه پیرامون برنامه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دهه کرامت اظهار داشت: در طی سال‌های گذشته فعالیت‌های متنوعی در بخش‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی صورت می‌پذیرفت، رویکرد سال جاری نیز همانند برنامه سال گذشته است لیکن با توجه به عدم برگزاری جشن‌های بزرگ و مردمی، ظرفیت‌های جدید جایگزین شده است که به وسیله آن حتی با افزایش مخاطب مواجه خواهیم شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: فرصتی ایجاد شد که بتوانیم از فضای مجازی بهترین استفاده را داشته باشیم، ظرفیت بسیج، دستگاه‌های اجرایی و اداره ارشاد نیز در خدمت این دهه است تا بتوانیم به بهترین شکل این دهه را پاس بداریم؛ گروه‌های سرود نیز آمادگی‌ لازم را برای اجرای برنامه در طی این دهه را دارد و به هرحال برنامه‌های امسال را با وجود تمام محدودیت‌ها برنامه‌ریزی و به جلو خواهیم برد.

وی اضافه کرد: در اماکن متبرکه و امام زاده‌های اصفهان نیز بهترین استفاده خواهد شد تا هرچه بیشتر کرامت این هفته حفظ شود.

 

 

حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =