حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

روحانیون شیعه در امر جهاد جلودار بوده اند

آیت الله طباطبایی نژاد:

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: تعداد کل طلاب حوزه علمیه اصفهان در زمان دفاع مقدس کمتر از ۳هزار نفر بوده که ۷۰۰نفر از آنها شهید شده اند و این نسبت، اصلا قابل قیاس با تعداد شهدای هیچ قشر دیگری از جامعه نیست.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در یادواره ۱۴۵ شهید مدرسه علمیه امام صادق(ع) چهارباغ اصفهان، اظهار کرد: برای ما افتخار است روحانیون شیعه همچون مولا حضرت علی(ع) اگر حرف، سخن و دستوری به مردم می دهند، خود جلودار انجام آن هستند.

وی بیان کرد: شهدای طلبه و روحانی مصداق کامل این ادعا هستند و افتخار مذهب شیعه است .

امام جمعه اصفهان اظهار کرد: خداوند متعال به ما آموخته است که در دعاهای خود درخواست کنیم که ما نه تنها متقی بلکه(وَاجْعَلْنا لِلْمُتَّقِینَ إِماماامام متقین باشیم.

وی تصریح کرد: تعداد کل طلاب حوزه علمیه اصفهان در زمان دفاع مقدس کمتر از ۳هزار نفر بوده که ۷۰۰نفر از آنها شهید شده اند و این نسبت اصلا قابل قیاس با تعداد شهدای هیچ قشر دیگری از جامعه نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: به اذعان آمار بنیاد شهید تعداد شهدای روحانی و طلبه دفاع مقدس بالاترین آمار در بین اقشار مختلف جامعه محسوب می شوند و این آمار بالا، جدای از تعداد شهدای فرزندان روحانیون حوزه علمیه است.

وی با اشاره به اینکه هیچ کس جنگ را دوست ندارد و همیشه جنگ از سخت ترین میدان های آزمایش انسان است، اذعان کرد: آیات متعددی از قرآن کریم به بحث جهاد تاکید دارند که در آن پیام هایی برای دوران امروز است.

آیت الله طباطبایی نژاد به آیات۲۴۶ الی ۲۵۰ سوره بقره، داستان قوم طالوت و آزمایش آن قوم توسط خداوند از طریق شرکت در جنگ اشاره کرد و گفت: در این داستان درس هایی نهفته است که علت ریزش و لغزش بسیاری از این قوم را در آزمون خداوند از طریق جنگ و جهاد به دلیل تبعیت نکردن از فرمان خداوند و رهبرشان طالوت، عنوان می کند.

وی یادآور شد: در داستان طالوت تشبیهاتی دارد که در دنیای امروز هم برای ما مصداق دارد، از آن جمله می توان عدم گوش دادن قوم به حرف رهبر خود طالوت و نوشیدن از دریا اشاره کرد که امروز هم ما شاهدیم عده ای در جنگ تحمیلی شرکت کردند، ولی سپس از حرف رهبر خود تبعیت نکردند.

امام جمعه اصفهان توضیح داد: امروز هستند کسانی که در جنگ و دفاع مقدس شرکت کردند ولی بعد از آن بیشتر از آنچه حق خود بود، از بیت المال خوردند و گوش به حرف رهبر زمانه ندادند و چون قوم طالوت زمانی که مقابل دشمن بزرگ مثل آمریکای امروزی رسیدند، ندای ما نمی توانیم سر دادند.

وی تاکید کرد: شهدایی که پا در عرصه جهاد گذاشتند، شاید دلشان به خاطر حب پدر، مادر، همسر و فرزند لرزیده باشد، ولی دینشان نلرزید و جان خود را ایثار کردند.

مدیر حوزه علمیه اصفهان در پایان اظهار کرد: معتقدم شهدا کمتر از این امامزادگان با همه عظمتی که دارند، نیستند، سر قبر شهدا بروید و آنها را زیارت کنید و از خداوند توفیق ادامه راه شهدا را بخواهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =