حوزه علمیه اصفهان
مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان اصفهان

گذشت زمان و آمد و رفت نسل‌ها گرد و غبار کهنگی بر نهج البلاغه نمی نشاند

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: ویژگی‌های نهج‌البلاغه این است که همچون کلام پروردگار، گذشت زمان گردوغبار کهنگی بر آن نمی‌افشاند و آمد و رفت نسل‌ها از عظمت و اهمیتش نمی‌کاهد.

حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، در پیامی به کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه که توسط حوزه علمیه اصفهان و مؤسسه نهج البلاغه اصفهان برگزار شد، آورده‌اند:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیز، تشکیل این کنگره پرشکوه در مسیر بزرگداشت کتاب بزرگ و نفیس نهج‌البلاغه را به شما عزیزان، اساتید محترم، دانشجویان گرامی و همه دست‌اندرکاران و مسئولان محترم صمیمانه تبریک می‌گویم.

بی‌شک اگر همه ما گرد قرآن و نهج‌البلاغه جمع شویم و رهنمودهای بسیار ارزنده آن را چراغ فروزان راه زندگی خود قرار دهیم، در تمام زمینه‌ها پیروز خواهیم شد، چراکه در قرآن و نهج‌البلاغه هر چه بخواهیم، وجود دارد و از ویژگی‌های نهج‌البلاغه این است که همچون کلام پروردگار، گذشت زمان گردوغبار کهنگی بر آن نمی‌افشاند و آمدورفت نسل‌ها از عظمت و اهمیتش نمی‌کاهد، بلکه هر زمان حقایق تازه‌ای از آن کشف می‌شود و بر طراوت و بالندگی آن می‌افزاید.

خطبه اشباح آن مشتمل بر بالاترین معارف الهی و اسلامی است، در خطبه قاصعه بهترین دروس همزیستی مسالمت‌آمیز و طرق رسیدن به اهمیت جامعه دیده می‌شود و خطبه همام به تمام آنچه در سیر و سلوک الی الله لازم است، اشاره می‌کند.

وصیت‌نامه امیرمومنان (ع) به امام حسن مجتبی (ع) یک دوره علم اخلاق و عرفان اسلامی است و عهدنامه مالک اشتر آئین کشورداری را به عالی‌ترین صورت تشریح می‌کند و هر یک از کلمات قصار حضرت، مکتبی است برای تربیت رهروان راه حق.

فنون فصاحت و بلاغت در نهج‌البلاغه چنان با عمق معنی و عرفان و حکمت آمیخته است که همه فصحا، بلغا و عارفان در برابر آن زانو می‌زنند و اگر سخنانی که دوست و دشمن درباره عظمت نهج‌البلاغه گفته‌اند گردآوری شود، به یقین کتابخانه با ارزشی خواهد شد.

برادران و خواهران عزیز، بکوشید روز به روز آشنایی خود را با سخنان مولا در نهج‌البلاغه بیشتر کنید، حضور نهج‌البلاغه را در زندگی فردی، اجتماعی، مادی و معنوی عمیق‌تر سازید، دل و جان خود را با فروغ نهج‌البلاغه روشنی بخشید و بدانید زندگی در پرتو قرآن و نهج‌البلاغه لذت دیگری دارد.

بار دیگر بهترین درود خود را به شما عزیزان و همه دست‌اندرکاران این همایش بزرگ نثار می‌کنم و موفقیت شما را از خداوند متعال خواستارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

ناصر مکارم شیرازی

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 13 =